Nobel Barış Ödülü, Maria Ressa ve Dmitry Muratov’un

Nobel Barış Ödülü'ne gazeteciler Maria Ressa ve Dmitry Muratov layık görüldü. İkiliye, "demokrasi ve kalıcı barışın ön koşulu olan ifade özgürlüğünü koruma çabalarından dolayı" ödül verildi.

ZAFER CAĞRI 08 Ekim 2021 DÜNYA

Cuma sabahı Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törende gazeteciler Maria Ressa ve Dmitry Muratov bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. İkiliye, “demokrasi ve kalıcı barışın ön koşulu olan ifade özgürlüğünü koruma çabalarından dolayı” ödül verildi.

Norveç Nobel Komitesi, Filipinler’den Ressa’nın “Duterte rejiminin tartışmalı, kanlı uyuşturucu karşıtı kampanyasına kritik önem verdiğini” söyledi. Dmitry Muratov, bağımsız Rus gazetesi Novaja Gazeta’nın kurucularından biriydi. Komite, gazetenin “bugün Rusya’nın güce karşı temelde eleştirel bir tavrı olan en bağımsız gazetesi” olduğunu söyledi.

1901 YILINDAN BERİ VERİLİYOR

1901’den bu yana 102 kez verilen ödül, “milletler arası kardeşlik için en çok veya en iyi işi yapan” kişi veya kişilere veriliyor. Tarihte, ödül 25 kuruluşa, 17 kadına gitti ve iki kez üç kişi arasında paylaştırıldı. Geçen yılın ödülü, 1961’de ABD Başkanı Dwight Eisenhower’ın emriyle dünya çapında açlıkla mücadele etmek amacıyla kurulan Dünya Gıda Programı’na gitti. Roma merkezli BM ajansı, açlığı “bir savaş ve çatışma silahı” olarak sona erdirmeye çalıştığı için ödüle layık görüldü.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d2021 Nobel Edebiyat Ödülü Abdulrazak Gurnah’ın

d2021 Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu

 

HAFTANIN DİĞER KAZANANLARI

Pazartesi günü, Nobel Komitesi, insan vücudunun sıcaklığı ve dokunmayı nasıl algıladığına dair keşifleri nedeniyle Amerikalı David Julius ve Ardem Patapoutian’a fizyoloji ve tıp ödülü verdi. Nobel Fizik Ödülü Salı günü, iklim değişikliği konusundaki anlayışımızı genişletmek de dahil olmak üzere, doğanın karmaşık güçlerini açıklamaya ve tahmin etmeye yardımcı olan, çalışmaları düzensiz görünen bir düzen bulan üç bilim adamına verildi. Benjamin List ve David W.C. MacMillan, ilaçlar ve böcek ilaçları da dahil olmak üzere bileşikler yapmak için kullanılabilecek moleküller oluşturmak için daha kolay ve çevre açısından daha temiz bir yol bulduğu için Çarşamba günü Nobel Kimya Ödülü’nün sahipleri olarak adlandırıldı.

Nobel Edebiyat Ödülü Cuma günü, “sömürgeciliğin etkilerine ve mültecilerin kaderine uzlaşmaz ve şefkatli bir şekilde nüfuz etmesi” ile tanınan İ Tanzanyalı yazar Abdulrazak Gurnah’ya verildi.