ODTÜ Onur Yürüyüşü davasında beraat kararı

2019'da ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 19 kişi için beraat kararı verildi. Bir kişiye 'hakaret' suçlamasıyla 8 bin lira para cezası verildi.

KRONOS 08 Ekim 2021 GÜNDEM

ODTÜ Onur Yüyüşü davasının yedinci duruşması Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 9’uncu ODTÜ Onur Yürüyüşü nedeniyle yargılanan 19 kişi, suçun oluşmaması nedeniyle ‘2911 Sayılı Kanuna Muhalefet’ suçlamasından beraat etti. Sanıklardan Dilara Sunal’a ise hakaret suçlamasıyla 8 bin TL adli para cezası verildi. Duruşma öncesi insan hakları örgütlerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘SUÇ TEŞKİL EDEN FİİLE İLİŞKİN KANIT YOK’  

“Suç teşkil eden bir fiile ilişkin herhangi bir kanıtın yokluğunda, yargılanan tüm kişilerin beraat etmesi ve iki yıldan uzun süredir devam eden davanın duruşmalarında yapılan bir dizi ertelemeye artık bir son verilmesi için çağrıda bulunuyoruz.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katılmışlardı: Kredi ve bursları kesildi

dOnur Haftası pikniklerine yasak

dYüzlerce avukattan ortak bildiri: LGBTİQ+ hakları insan haklarıdır

 

‘KANUNA AYKIRI TOPLANMAK’ SUÇLAMASI… 

19 LGBTİ+ hakları savunucusu, 10 Mayıs 2019’da ODTÜ kampüsünde gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları için ‘kanuna aykırı toplantıya katılmak’ ve ‘ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak’ ile suçlanıyor. Aynı yıl daha önceki bir tarihte, 21 Şubat 2019’da Ankara 12. Bölge İdare Mahkemesi, 2017’de olağanüstü hal döneminde çıkartılan ve Ankara’daki tüm LGBTİ+ etkinliklerini yasaklayan genel yasağı temel hak ve özgürlükleri koşulsuz, belirsiz ve ölçüsüz olarak kısıtlandığı ve hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırmıştı. Buna rağmen üniversite yönetimi, önceki yasağı yürüyüşü yasaklamak için yasal bir dayanak olarak kullandı.”