Oğuzhan Asiltürk hayatını kaybetti

Koronavirüs tedavisi gören Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk vefat etti.

KRONOS 01 Ekim 2021 GÜNDEM

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) teşhisi konulan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Oğuzhan Asiltürk hayatını kaybetti.

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Asiltürk’ün vefatını “Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı muhterem büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk beyefendi Hakk’ın rahmetine kavuştu… Mekanı cennet, makamı a’li olsun.. Milli Görüş camiamızın başı sağ olsun.” ifadeleriyle duyurdu.

AMBULANS UÇAKLA ANKARA’YA GÖTÜRÜLMÜŞTÜ

Asiltürk, Covid-19 sebebiyle İstanbul’da rahatsızlanarak 13 Eylül’de ambulans uçakla Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

İstanbul’dan Ankara’ya kaldırılan Oğuzhan Asiltürk’e (86) doktorlar tarafından yapılan tetkikler sonucu zatürreye bağlı gelişen nefes darlığı teşhisi konulmuştu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN KALDIRILMASININ MİMARLARINDANDI

Oğuzhan Asiltürk ismi kamuoyunda yoğun olarak Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması sırasında gündeme gelmişti.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen Asiltürk, sözleşmenin kaldırılacağını ilk açıklayan isim olmuştu.

Asiltürk, “Ak Parti’nin yetkilileri bana geldi ve bu sözleşmenin (İstanbul Sözleşmesi) kesinlikle kalkacağını söyledi. Lütfen siz bizi destekleyecek şekilde konuşun da bize yardımcı olun. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da görüşü kalkması yönünde. Ben de biliyorum ifade ettiğini, kesinlikle kalkacak. Ama kalkarken onların içerisindeki bazı cahiller var, kadın hakları, madın hakları falan diyenler. Onların hepsi Türk Ceza Kanunu’nda da var diye şey ediyor. Ondan böyle rahatsızlık duyuyorlar, ancak kaldıracaklarını kesin olarak kendisi de ifade etti.” demişti.

Erdoğan, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu ve Milli Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk sık sık görüşüyordu.

SAADET PARTİSİ’NİN CUMHUR İTTİFAKI’NA KATILMASI İÇİN ÇALIŞIYORDU

Oğuzhan Asiltürk, son Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) teşkil ettiği Cumhur İttifakı’nın dışında kalan Saadet Partisi’nin ittifaka katılması için Erdoğan ile müzakere yürütüyordu. Saadet Partisi’nde liderlik değişimi için deklarasyon da yayımlamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sık sık görüşen Asiltürk, Kıbrıs ziyaretinde de Erdoğan’a eşlik etmiş, uçaktan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin kolunda inmesiyle dikkati çekmişti.

OĞUZHAN ASİLTÜRK KİMDİR?

İçişleri, Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları görevlerini ifa eden Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, 25 Mayıs 1935 tarihinde Malatya’da dünyaya geldi.

Asiltürk ilkokul, ortaokulu ve liseyi Malatya’da okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunu olan Oğuzhan Asiltürk bir süre serbest müşavir mühendislik yaptıktan sonra siyasete atıldı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dOğuzhan Asiltürk devletin Milli Görüş’e tayin ettiği vasi mi?

dAsiltürk’ten Saadet Partililere: Bana itaat sözü verdiniz

dDevlet Bahçeli ve Oğuzhan Asiltürk uçaktan kol kola indi

dErdoğan’ın Kıbrıs heyetinde Oğuzhan Asiltürk de var

 

Siyasi kariyeri boyunca 14’üncü ve 15’inci Dönem Ankara; 19’uncu, 20’nci ve 21’inci Dönem Malatya Milletvekilliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları yapan Oğuzhan Asiltürk evli ve dört çocuk babasıydı.

SİYASİ KARİYERİ

Oğuzhan Asiltürk, Milli Selamet Partisi (MSP) davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldı. Sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten men edildi. Yasağı 1987 Anayasa Referandumu ile kalktı. Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede Refah Partisi’nin genel sekreterliğine seçildi. 11 yıl sonra tekrar Malatya’dan milletvekili seçildi. Fazilet Partisi’ne girdi.

Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın ölümünün ardından Saadet Partisi’nin YİK başkanlığına seçilen Asiltürk’ün, ayrıca kaleme aldığı “Sosyal Yapının Güçlendirilmesi” isimli bir kitabı bulunuyor.

Dönemin Refah Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk.

Asiltürk, Ergenekon ve Balyoz davalarıyla orduda bulunan Anti-Amerikancı kadroların tasfiye edildiğini iddia etti.

Yine 28 Şubat sürecinin de ordunun tamamına mâl edilemeyeceğini savunan Asiltürk, bir grup cuntacı generalin medya, iş adamları ve diğer siyasi partilerin de desteğiyle 28 Şubat sürecini başlattığını savundu.

Saadet Partisi’nin kurucuları arasında yer alan Asiltürk, aynı zamanda Milli Görüş Vakfı Başkanlığı da yapıyordu.