Özgür Demirtaş’tan ‘dolar’ yorumu: 10 yıldır demediğim şey, uyarmadığım konu kalmadı, sonuç ortada

Doların çarşamba akşam saatlerinde 8,95 TL'ye kadar yükselmesini yorumlayan ekonomist Özgür Demirtaş, "10 yıldır demediğim şey, uyarmadığım konu kalmadı. Sonuç ortada." dedi. Ekonomist Uğur Gürses, dövizdeki yükselişin tercih sonucu olduğunu kaydetti.

KRONOS 30 Eylül 2021 EKONOMİ

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, doların çarşamba akşam saatlerinde yükselişe geçmesi üzerine şahsi Twitter hesabında, “10 yıldır demediğim şey, uyarmadığım konu kalmadı. Sonuç ortada.” dedi.

Dün 8,86-8,87 banında seyreden dolar/TL paritesi, piyasaların kapanışının ardından yükselişe geçti. Akşam saatlerinde dolar 8,94 TL’ye kadar yükseldi.

Dolardaki yükseliş sosyal medyada gündem oldu. YouTube sayfasında milyona yakın izlenme oranını yakalayan ekonomist Özgür Demirtaş, bir takipçisinin “Özgür Demirtaş nerelerde ola ki eskiden ekonomiyle ilgili güzel yorumlar yapardı. Dolar 8,93 olmuş adam ölü taklidi yapıyor. Hocam iyi misin?” yorumuna cevap veren Demirtaş, “Yorum yapınca bir şey değişmiyor.” dedi.

Ekonomist Uğur Gürses ise dövizdeki yükselişin bir tercih sonucu olduğuna işaret ederek, “Aldığınız kararların sonuçlarını peşinen biliyorsanız bu hata değil, tercihtir. Bir tercih kullandığınızda bir başka şeyi feda edersiniz.” ifadesini kullandı.

Doların 8,93 TL’yi geçmesi üzerine Türkiye’deki maaşının Amerika’daki asgari ücretin altına düştüğünü söyleyen Georgetown Üniversitesi eski akademisyenlerinden Emrah Safa Gürkan, “Kim ilgileniyor bunlarla Merkez Bankası, Özgür Demirtaş… Bir el atalım şuna lütfen.” ifadelerini kullandı.