Özgür Gündem davası: ‘Söz kurmak, insan olmak için mücadele ediyoruz’

Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in beraat ettikten sonra istinafın bozma kararı nedeniyle yeniden yargılandıkları 'Özgür Gündem' davasının ikinci duruşması bugün görüldü. Fincancı, "Söz kurmak, insan olmak için mücadele ediyoruz ve bu mücadeleden de vazgeçmiyoruz" dedi.

KRONOS 30 Eylül 2021 GÜNDEM

Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Yayın Yönetmenleri Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun yeniden yargılanacağı duruşma öncesi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapıldı.

Açıklamaya, Fincancı, Önderoğlu, Türk Tabipler Birliği (TTB), Türkiye İnsan Hakları Vakfı TİHV ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi yönetici ve üyelerinin yanı sıra RSF Merkezi ile Britanya ve Almanya seksiyonlarından temsilciler, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve çok sayıda insan hakları örgütü temsilcisi ve aktivist katıldı.

‘SÖZ KURMAK, İNSAN OLMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’  

Açıklamada, Fincancı yargılandıkların davanın 5 yıldır sürdüğünü anımsattı. Yürütülen yargılamanın hukukla bağdaşır bir yanının olmadığını, Özgür Gündem’le dayanıştıkları için yargılandıklarını vurgulayan Fincancı, “Söz kurmak, insan olmak için mücadele ediyoruz. İnsanlık değerleri için mücadele ediyoruz ve bu mücadeleden de vazgeçmiyoruz. Bu ülkede Özgür Gündem gazetesinin yakılması, bombalanması ve çalışanlarının faili beli cinayetlerle katledilmesi soruşturulmazken, onların yanında yer almak soruşturma konusu oldu. Hatta tutuklama nedeni oldu. İşlediğimizi iddia ettikleri suç ‘dayanışma suçu’. Bu mücadeleyi sürdürme irademiz var. Ta ki bu topraklarda söz özgür olana kadar” dedi.

DAVAYA DAİR

20 Haziran 2016 tarihinde Özgür Gündem Gazetesi ile dayanıştıkları için o dönem TİHV Başkanı olan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin, “örgüt propagandası yapmak”, “suç işlemeye alenen tahrik etme”, “suçu ve suçluyu övme” suçlamalarıyla haklarında dava açıldı.

11 DURUŞMA GÖRÜLDÜ, BERAAT KARARI VERİLDİ 

8 Kasım 2016 tarihinden 17 Temmuz 2019 tarihine kadar İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde toplamda 11 duruşma görüldü. 17 Temmuz 2019 tarihinde görülen karar duruşmasında ise mahkeme, üç insan hakları savunucusunun beraatine karar verdi.

BERAAT KARARI BOZULDU 

3 Kasım 2020 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, beraat kararını eksik inceleme sebebiyle usul yönünden oy birliğiyle bozdu. Bu nedenle Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in bugün 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Çağlayan Adliyesi’nde yeniden yargılanmalarına devam edilecek.

Bir sonraki duruşma, 1 Şubat 2022 tarihine ertelendi.