Pakize Suda’ya vasi tayin edildi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, oyuncu ve yazar Pakize Suda'ya yeğeni Dilara Elagözlü'nün vasi olarak tayin edilmesine karar verdi.

KRONOS 06 Ekim 2021 GÜNDEM

Oyuncu ve yazar Pakize Suda’ya “akıl zayıflığı” yaşadığı belirtilerek, opera sanatçısı ablası Ayşe Suda tarafından vesayet davası açıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, Pakize Suda’ya yeğeni Dilara Elagözlü’nün vasi olarak tayin edilmesine karar verdi.

İzmir’in Çeşme ilçesinde ikamet eden oyuncu Pakize Suda, 2016 yılında ilk olarak kanser tedavisi gören kardeşi Nuran Suda’yı ertesi yıl ise annesi Sehavet Suda’yı kaybetmişti.

Suda, opera sanatçısı ablası Ayşe Suda ve yeğenleriyle birlikte yaşamaya başladı. Pakize Suda’nın “akıl zayıflığı” yaşadığını belirten ablası, vesayet davası açtı. Çeşme Sulh Hukuk Mahkemesi’ne müracaat eden Ayşe Suda, davanın dilekçesinde, Pakize Suda’nın kardeşi ve annesinin ölümü sebebiyle psikolojik sıkıntılar yaşadığını ifade etti.

“DEMANS OLARAK BAŞLAYAN RAHATSISZLIIĞI İLERLEDİ”

Yakın akrabası olarak geriye kendisiyle birlikte 2 çocuğunun yani yeğenlerinin kaldığını söyleyen Ayşe Suda, farklı şehirlerde yaşadıklarını belirterek “Son 1 yıl içinde eskiden ‘demans’ olarak tahmin ettiğimiz akıl zayıflığı başlangıcının artık daha ağır bir alzheimer hastalığına dönüştüğünü gözlemledik. Kendisini sağlık raporu alması için hastaneye gitmeye ikna edemedik.” dedi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dÜnlü futbolcu cinayet suçlamasıyla tutuklandı

dÜnlü spiker “miras” bırakmayacak

d90’ların ünlü komedyeni Anthony Johnson ölü bulundu

 

Dilekçede Pakize Suda’nın sıklıkla cüzdanını kaybettiğini belirten Ayşe Suda, “Kimliğini kaybettiği için nüfus dairesine birden fazla kez bu sebeple müracaat etmişliği var. Banka çalışanları da bu durumu bildiğinden kendisine talep ettiğinden daha az para veriyor.” diye konuştu.

Kamuya mal olmuş ünlü bir kişi olması sebebiyle kendisini tanıyan ve akıl zayıflığını fark eden kişilerin parasını çalabildiğini belirten Ayşe Suda, acil olarak vasi tayin edilmesini istedi.

“KENDİ İŞLERİNİ GÖRECEK GÜCE SAHİP DEĞİL”

Bunun üzerine geçen11 Kasım’da vesayet davası açıldı. Mahkeme, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda, Pakize Suda için Sağlık Kurulu Raporu düzenlenmesini istedi.

Hazırlanan raporda, Pakize Suda’nın bugünkü haliyle akli dengesinin akıllıca yaşam sürmek için yeterli olmadığı, iradesinin verdiği kararlar ve hareketleri üzerinde olumsuz etki yapacağı, kendi işlerini görecek güce sahip olmadığı belirtildi.

Çeşme Sulh Hukuk Mahkemesi, rapor üzerine davayı karar bağlayıp, talebin kabulüyle Pakize Suda’nın CMK’nın 405’inci maddesi uyarınca kısıtlanmasına, kendisine Dilara Elagözlü’nün vasi olarak atanmasına karar verdi. Pakize Suda, vasisi yeğeni Dilara Elagözlü birlikte yaşamaya başladı.

Teyzesinin iyiliği için vasi tayini istediklerini belirten Dilara Elagözlü, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) verdiği mülakatta, “Vasi tayin edilmem öncesindeki bazı parasal işlemlerin teyzemin durumunu kötüye kullanarak yapıldığını düşünüyoruz. Bu konular mahkemeye intikal ettiği için daha fazla açıklama yapmamız mümkün değil.” dedi.