Arap dünyasının görsel hafızası zarar gördü

Beyrut Limanı'ndaki şiddetli patlamada Arab Image Foundation merkezi de hasar aldı. Kurum muhafaza ettiği Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Arap diasporasından fotoğrafları korumaya devam etmek için destek bekliyor.

KRONOS 14 Ağustos 2020

Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Arap diasporasından fotoğraflar keşfedip, bunları muhafaza eden Arab Image Foundation (AIF) Bayrut Limanı’ndaki şiddetli patlamada ağır hasar aldı. AIF, bir mektup yayınlayarak arşivin, saklama şartlarına uygun şekilde muhafaza edilebilmesi için bağışçılardan destek istedi.

AIF’in internet sitesinde yayınlanan ve “Bildiğiniz gibi bu, Beyrut ve Lübnan için felaket bir hafta oldu” cümlesiyle başlayan mektupta şu ifadeler yer alıyor:  “Limandaki patlamalar kaçınılmaz veya tesadüf değildi. Bunlar, hükûmetin uzun süredir devam eden ihmalinin ve ülkeyi tamamen felce sürükleyen başarısız bir siyasi sistemin sonucudur.”

AIF binasının patlamaların meydana geldiği yere 800 metre uzaklıkta bulunduğu belirtilen mektupta, “Neyse ki, patlama anında AIF personelinin sadece bir üyesi bina içindeydi. Yaralanan Mahmoud Merjan şu anda iyileşiyor. Tüm personel orada olsaydı, canlara gelecek zarar çok daha kötü olabilirdi” denildi.

DİJİTAL ARŞİV SURSOCK MÜZESİ’NE TAŞINDI 

Patlama nedeniyle görsel koleksiyonu iklim kontrollü ve yangına dayanıklı bir ortamda koruyan soğuk depo odasının hasar gördüğü, tavanın çöktüğü, duvarları hasar aldığı  bilgisi verildi. Mektupta görsel koleksiyonla ilgili, “Koleksiyon ilk korktuğumuzdan daha iyi durumda gibi görünse de, hasarın boyutunu açıkça belirtmek için henüz çok erken. Acil müdahale protokolümüz uyarınca, dijital varlıklarımızı içeren ağa bağlı depolama sistemini Sursock Müzesi’ne taşıdık” bilgisi verildi.

AIF görsel koleksiyonun korunabilmesi için bağışçılardan maddi yardım isterken, ayrıca edinebilecek malzeme listesini de yayınladı.