Pazar günü Kabil’de yaşanan kaos uydudan böyle görüntülendi

Kabil havaalanının uydu görüntüleri, Taliban'ın başkentte kontrolü Pazar günü sağlaması sonrası binlerce Afganın bulabildikleri ilk uçağa binerek ülkeden çıkmak nasıl çabaladığını ortaya koydu.

KRONOS 18 Ağustos 2021

Pazar günü Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinin ardından Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’ndaki yaşanan kaotik sahnelere ilişkin uydu görüntüleri yayınlandı.

Maxar Technologies tarafından paylaşılan uydu görüntüleri, binlerce Afgan bir uçağa binerek kaçmaya çalışırken ortaya çıkan ciddi krizi açıkca gösteriyor.

Fotoğraflar, Batılı ülkeler vatandaşlarını ve bazı Afganları tahliye etmeye çalışırken Kabil Havalimanı’nda mahsur kalan askeri ve ticari uçakları gösteriyor. Binlerce kişinin havaalanında bir uçağa binmek için toplanması tahliye operasyonlarını ciddi şekilde etkilendi. Uydu görüntüleri ticari uçakları, askeri kargo uçaklarını ve hatta helikopterleri gösteriyor.

Fotoğraflar sosyal medyada viral hale gelen birkaç videoda da görülen krizin yoğunluğunu doğruluyor. Pazartesi günü, viral hale gelen bir video, Afganların pistte bulunan ABD Hava Kuvvetlerine ait C-17 Globemaster savaş uçağının yanında koştuğunu gösteriyordu.

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın dışındaki ve çevresindeki durum da farklı değildi. Havaalanına akın eden Afganlar tüm caddelerde trafik sıkışıklığına neden oldu.

Öte yandan ABD, kaotik durum ve güvenlik nedenleriyle durdurulan Kabil Uluslararası Havalimanı’ndaki tahliye operasyonlarına Salı günü yeniden başladı. Pentagon Salı günü basına verdiği brifingte, havalimanının operasyonlara açık olduğunu ve hizmetlerin yeniden başlatıldığını bildirdi.