Polis tarafından ofisi basılan Avusturya Başbakanı Kurz istifa etti

Avusturya polisinin başbakanlık ofisi ve parti genel merkezine baskın yaptığı Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz görevinden istifa etti. Kurz hakkında "yolsuzluk, rüşvet ve güveni kötüye kullanma" iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

KRONOS 09 Ekim 2021 DÜNYA MANŞET

“Yolsuzluk, rüşvet ve güveni kötüye kullanma” iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifa etti.

Avusturya’da polis iktidardaki ÖVP’nin genel merkezi ve Başbakanlıktaki ofisinde önceki gün arama yapmıştı. Baskın sonrasında ülke basınında yer alan haberde, aramaların Başbakan Sebastian Kurz’un yakın çevresine yönelik olduğunu  belirtilmişti.

Sebastian Kurz hakkında, yolsuzluk yaptığı ve bir gazetenin yetkililerine rüşvet vermeye çalıştığı iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Kurz, rüşvet karşılığında lideri olduğu muhafazakar Halk Partisi yanlısı yayınlar yapılmasını talep etmekle ve görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor. Savcılar, gazetenin adını açıklamadı.

Açılan soruşturma kapsamında polis, Kurz’un ofisine ve Özgürlük Partisi Genel Merkezi’ne baskın düzenlemişti.

Savcılıktan yapılan açıklamada, Kurz dışında 9 kişi ve üç kurum hakkında daha soruşturma açıldığı belirtilmişti.

34 yaşındaki Sebastian Kurz hakkında daha önce de muhalefet partileri tarafından oluşturulan bir meclis komisyonunda yalan ifade verip vermediğine ilişkin soruşturma başlatılmıştı.