Putin, Erdoğan’a Sputnik V aşısı olmasını önerdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin'in Soçi'deki görüşme sonrasında ayaküstü sohbetlerinin konusunu koronavirüs aşısı oluşturdu. Putin'in Suptnik V aşısı olmasını önerdiği Erdoğan, "Daha önce aşılandım. Üçüncü doz aşımı Pfizer/BioNTech yaptırdım" diye karşılık verdi.

KRONOS 29 Eylül 2021 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi’de bir araya geldi. Önemli gündemleri karşılıklı görüşerek değerlendiren ikili veda ederken ayak üstü sohbet etti. Bu esnada Putin, Erdoğan’a Rus üretimi Sputnik V aşısı olmasını önerdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Soçi’deki görüşmenin ardından uğurlarken yaptıkları ayaküstü sohbette, Erdoğan’a “Siz de güçlendirici doz yaptırma zamanınız gelince bu dozu vaktinde ve Spuntik V aşısı ile yaptırın” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bugün Soçi’de gerçekleşen görüşmede birçok önemli konu ele alındı. Başta Suriye ve Afganistan olmak üzere ikili ilişkilerin de masaya yatırıldığı görüşmenin ardından Putin ve Erdoğan, görüşmenin yapıldığı yazlık konutunun kapısında ayaküstü sohbet etti.

Ayaküstü sohbet sırasında Putin, “Ziyaretiniz için teşekkür ederim. Görüşme çok yararlı ve kapsamlıydı, temasta kalmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Putin’e teşekkür ederek karşılık verdi.

‘YARDIMCIM ENFEKTE OLDU BEN İYİYİM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise sohbet sırasında Putin’e antikor seviyesini sormasına üzerine Putin, “Hatırladığıma göre 15-16 seviyesinde” diyerek karşılık verdi.

Geçtiğimiz haftalarda Kremlin Sarayı’nda çalışan bir kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını hatırlatan Putin, “Farklı yöntemlerle hesaplama yapılıyor. Vücudumdaki antikor seviyesinin yüksek olduğunu söylediler. Çevremde 30’a yakın kişi zamanında aşı olmadıkları için hastalandı.

Sabahtan akşama dek tüm gün beraber çalıştığım yardımcım hastalandı. Benim ise antikor seviyem yüksek. Koronavirüsle enfekte olmuş biriyle tüm günümü geçirmem rağmen hasta olmadım. Siz de güçlendirici doz yaptırma zamanınız gelince bu dozu vaktinde ve Spuntik V aşısı ile yaptırın” diyerek tavsiyede bulundu.

“BIONTECH YAPTIRDIM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Putin’in tavsiyesi üzerine, “Daha önce aşılandım. Üçüncü doz aşımı Pfizer/BioNTech yaptırdım” diye karşılık verdi. Putin ise, “Bir dahaki sefere artık” dedi.