Rektör İnci’nin ihbar ettiği iki öğrenci tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin şikayetçi olması nedeniyle gözaltına alınan öğrencilerden ikisi tutuklandı. Rektör İnci'nin protesto gösterisine katılan öğrencilerin isimlerini tek tek emniyete verdiği belirtildi.

KRONOS 06 Ekim 2021 GÜNDEM

Boğaziçi Üniversitesi eylemleri nedeniyle dün okulda gözaltına alınan ve tutuklamaya sevk edilen öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin tek tek öğrencilerin ismini vermesi ve şikayetçi olması nedeniyle gözaltına alındıkları ortaya çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde dün gözaltına alınan ve emniyetteki işlemleri tamamlanan 7 öğrenci bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. 2 öğrenci nöbetçi hakimlik tarafından tutuklandı.

Savcılıkta ifadeleri alınan öğrencilerden 3’ü tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Diğer üniversitelilerin ise adli kontrol kararı ile serbest bırakılması istendi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltına alınıp mahkemeye sevk edilen üç öğrenciden ikisinin tutuklanması adliye önünde bekleyen öğrenciler tarafından sloganlarla protesto edildi. Öğrenciler adli kontrolle serbest bırakılan öğrenciyi karşılarken tutuklanan iki öğrenci için “Arkadaşlarımızı serbest bırakın” sloganını attı.

‘İNCİ, İHBAR ETTİ’

Gerçek Gündem’den Fırat Fıstık’ın haberine göre, gözaltının sebebinin Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci’nin tek tek protestoya katılan üniversitelilerin isimlerini Emniyet’e vermesi olduğu öğrenildi.

İnci, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolarla ilgili 14 üniversite öğrencisi hakkında tehdit, hakaret, mala zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlarından ihbarda bulundu.

Dilekçede, öğrencilerin, üniversite yönetiminin onur, şeref ve saygınlığını ihlal ettiğini savunan İnci, “Kayyuma geçit yok”, “Kayyuma nakka” pankartlarını belirtilen suçlara delil olarak gösterdi.

Şikayet dilekçesinde, İnci’nin makam aracının önünün kesildiği ve kendisine hakaret edildiği iddia edilirken savcılığa, öğrencileri bu suçlardan cezalandırmak için kamu davası açılması talep edildi. 2 öğrenci nöbetçi hakimlik tarafından tutuklandı.

İşte Rektör İnci’nin öğrencilerin isimlerini verdiği ve cezalandırılmalarını talep ettiği dilekçenin tamamı: