‘Rize ablası’, yurt müdürü, kapatılan dernek ve STK üyesi… 104 gözaltı daha

İstanbul, Ankara ve Gaziantep'te Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında güncel yapılanma üyesi oldukları iddiasıyla kapatılan STK üyesi, öğretmen, halen görevde astsubayların da aralarında olduğu 104 kişi daha gözaltına alındı.

KRONOS 07 Ekim 2021 GÜNDEM

Gaziantep merkezli 32 ilde Gülen cemaatine yönelik yürütülen soruşturmada, haklarında gözaltı kararı verilen 121 kişiden aralarında “bölge imamı” olmakla suçlanan kişiler ve halen görevde astsubayların da yer aldığı 81 kişi daha gözaltına alındı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, “eğitim danışmanı”, “ilçe imamı” ve halen görevde olan astsubayların da aralarında yer aldığı 121 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Emniyet Müdürlüğü ekipleri ByLock kullandıkları, eğitim yapılanması içerisinde “bölge imamı”, “ilçe imamı”, “yurt müdürü”, “öğretmen ve doktor” gibi çeşitli konumlarda yer aldıkları, Bank Asya’ya para yatırdıkları, KHK ile kapatılan dernek ve STK üyesi oldukları öne sürülen kişiler ve halen görevde olan astsubayların bulunduğu 81 kişiyi gözaltına aldı.

‘RİZE EYALET ABLASI’, TALEBE MESULÜ, ASTSUBAY…ONLARCA GÖZALTI DAHA 

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında aranan 28 kişinin yakalanması için 24 ayrı adrese gece saatlerinde baskın düzenledi.  18’i  hakkında arama kararı bulunan 20 kişi gözaltına alındı.

Ankara’da ise Güncel yapılanma iddiasıyla aranan B.O, Ş,K. ve A.K. gözaltına alındı. B.O’nun, daha önce “Rize il ablalığı” yaptığı ve halen faaliyetlerine gösterdiği, Ş.K’nın da “Ankara Sincan Bölge İmamlığı” ve “Eyalet Talebe Mesullüğü” yaptığı öne sürüldü. Evlerde bulunan cep telefonlarının incelenmesi için  İstihbarat, TEM ve Siber Suçlar görevlilerinden oluşan özel ekip kurulduğu açıklandı.

Gaziantep merkezli 32 ilde Gülen cemaatine yönelik yürütülen soruşturmada, haklarında gözaltı kararı verilen 121 kişiden aralarında “bölge imamı” ve halen görevde olan astsubayların da yer aldığı 81 kişi daha gözaltına alındı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, “eğitim danışmanı”, “ilçe imamı” ve halen görevde olan astsubayların da aralarında yer aldığı 121 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 32 ilde düzenlenen operasyonda aralarında ByLock kullanıcıları, eğitim yapılanması içerisinde “bölge imamı”, “ilçe imamı”, “yurt müdürü”, “öğretmen ve doktor” gibi çeşitli konumlarda yer almakla, Bank Asya hesaplarına para yatırmak, KHK ile kapatılan dernek ve STK üyeliği bulunmakla suçlanan kişiler ve halen görevde olan astsubayların bulunduğu 81 kişi gözaltına alındı.