Ruslar Batı yapımı COVID-19 aşıları için Sırbistan’a akın etti

Dünya Sağlık örgütü (DSÖ) tarafından onaylanmayan Rus yapımı Sputnik V aşısı sınıfta kaldı. Avrupa ülkelerine rahatça seyehat etmek isteyen binlerce Rus vatandaşı Pfizer aşısı olabilmek için çareyi Sırbistan'a gitmekte buldu.

KRONOS 09 Ekim 2021 DÜNYA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından dünyanın ilk kayıtlı COVID-19 aşısı olarak Ağustos 2020’de ortaya çıkan Sputnik V, Sırbistan dahil yaklaşık 70 ülkede onaylandı ancak DSÖ, birkaç ay önce bir üretim tesisinde yaşanan sorunları göz önüne alarak, onayın hälä gözden geçirildiğini söyledi.

‘AVRUPA SEYEHATLERİNE AÇILAN KAPI SIRBİSTAN GEÇİYOR’

Euronews’e göre, DSÖ tarafından yapılan açıklamaların ardından, Avrupa ülkelerini özgürce ziyaret etmek isteyen Rus vatandaşları batı yapımı aşı olabilmek için çözüm arayışlarına girdi.

Rusların vizesiz seyahat edebildiği Sırbistan, batı yapımı aşı arayan Ruslar için uygun bir çözüm kapısı oldu. Kısa sürede Rusya’dan Sırbistan’a düzenlenen turların sayıları hızla arttı.

‘TÜM DÜNYANIN BİZE AÇIK OLMASINI İSTİYORUZ’

Rusya’dan Sırbistan Belgrad’a gelen 54 yaşındaki Nadezhda Pavlova; ‘Dünyayı dolaşmak istediğimiz için buraya geldik ve Pfizer aşısını aldık’ dedi.

55 yaşındaki eşi Vitaly Pavlov ise; ‘Birkaç ülke yerine tüm dünyanın bize açık olmasını istiyoruz ve bu sebeple batı yapımı bir aşı olabilmek için Sırbistan’a geldik’ dedi.

‘AŞI TUR PAKETLERİ’

Rusya Tur operatörleri birliğine göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan aşı arayan Ruslar için Eylül ayında aşı tur paketleri piyasaya çıktı.

Grubun yönetici direktörü Maya Lomidze, neyin dahil olduğuna bağlı olarak fiyatların 300 ila700 dolar (260 euro ila 605 euri) arasında başladığını söyledi.

‘RUS YAPIMI SPUTNIK V AŞISINA ENGELLER DEVAM EDİYOR’

DSÖ genel müdür yardımcısı Dr. Mariangela Simao, tam bilimsel bilgi eksikliği ve üretim tesislerinin teftişleri de dahil olmak üzere, Rusya yapımı aşının onayı için engellerin devam ettiğini söyledi.

DSÖ’nün yanı sıra Sputnik V, Rus formülü ile aşılanan kişiler için tüm seyahat kısıtlamalarının kaldırılabilmesi adına Avrupa ilaç ajansından da onay bekliyor.

‘İNSANLAR BEKLEMEK İSTEMİYOR’

Moskova’daki Russky Express tur acentesi sözcüsü Anna Filatovskaya, insanların çeşitli kişisel nedenlerle Avrupa’ya girebilmeleri gerektiğini söyledi. ‘Bazılarının akrabaları var, kiminin işi var, bazıları sırf Avrupa’yı özledikleri için gitmek istiyor.’
Ortodoks Hristiyan ve Slav bir ulus olan Sırbistan; Pfizer, AstraZeneca ve Chinese Sinopharm aşılarını sunuyor. Yoğun talep üzerine Rus turizm acenteleri, turistlerin ikinci bir doz için geri dönmeye gerek kalmadan tek seferlik Johnson & Johnson aşısını alabilecekleri Hırvatistan’a turlar da sunuyor.

‘Sırbistan için talep çığ gibi büyüyor’ diyen Filatovskaya, ‘sanki şirketimizin bugünlerde yaptığı tek şey Sırbistan’a tur satmak.’ diye konuştu.

‘160.000 YABANCI VATANDAŞ AŞILANDI’

Balkan ülkesi, yetişkin nüfusun yaklaşık %50’sine ulaştıktan sonra ülke içindeki aşılama hareketinin yavaşladığı Ağustos ayında yabancılar için aşı uygulamasını başlattı. Resmi Sırp hükümeti verileri, ülkede şu ana kadar yaklaşık 160.000 yabancı vatandaşın aşılandığını gösteriyor, ancak kaçının Rus olduğu belli değil.