Şair-fotoğrafçı Mehmet Özer’e hapis cezası

Fotoğraf sanatçısı ve şair Mehmet Özer'e sosyal medya paylaşımlarından dolayı 'örgüt propagandası yapmak' suçlamasıyla dava açıldı. 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen Özer, “Ben bu ülkenin ötekilerinin görsel tarihini yazıyorum. Bu tarih, iktidarın hoşuna gitmeyebiliyor” dedi.

KRONOS 08 Ekim 2021 GÜNDEM

Fotoğraf sanatçısı ve şair Mehmet Özer, hakkında 12 Eylül dönemindeki hak ihlallerinin sergilendiği “Utanç Müzesi”ndeki Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş gibi isimlerin fotoğraflarını 2012 ve 2014 yıllarında sosyal medya hesabından paylaştığı gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlaması açılan davada karar çıktı.

1 YIL 3 AY HAPİS CEZASI 

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Ankara 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi Özer’e ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Özer hakkında verilen ceza ertelenirken dosya istinafa taşınacak.

‘DEVLET, PROPAGANDA YAPTIĞIMA KANAAT GETİRDİ’

Devrimci 78’liler Fedarasyonu’nun ‘Utanç Müzesi’ fotoğrafları ile Ankara’daki Yüksel Caddesi’nde, Sakarya Caddesi’nde çeşitli anmalar ve açıklamalarda çektiği fotoğrafların dava konusu olduğunu ve suçlamaların yöneltildiğini belirten Özer, fotoğraflarıyla kamusal bir hizmet yaptığını söyledi. Fotoğraflarının haber özelliği de taşıdığını söyleyen Özer, “Devlet propaganda yaptığıma kanaat getirdi” dedi ve şunları kaydetti:

‘ÖTEKİLERİN GÖRSEL TARİHİNİ YAZIYORUM’ 

“Ben bu ülkenin ötekilerinin görsel tarihini yazıyorum. Bu tarih iktidarın hoşuna gitmeyebiliyor. Sokakların, kadınların, LGBTİ bireylerin, çocukların, halkların tarihini yazıyorsun ve bunları da sözden daha öteye görünür kılan, insanların hayatlarına çağırdığı, adına fotoğraf dediğimiz görsel metinler üzerinden yapıyorum.”