Şamil Tayyar’dan Erdoğan’ın market önerisine eleştiri: Geliri arttırmak daha önemli

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tarım Kredi Kooperatifleri'ne ait 1000 yeni market açılacağı açıklamasına AKP içinden dikkat çekici bir eleştiri geldi. Şamil Tayyar, "Fahiş fiyatla mücadele önemli, geliri arttırmak daha önemli" yorumunda bulundu.

KRONOS 04 Ekim 2021 GÜNDEM

AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Şamil Tayyar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadele için Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ait 1000 yeni market açılacağı yönündeki açıklamasıyla ilgili dikkat çekici bir yorumda bulundu.

“GELİRİ ARTTIRMAK DAHA ÖNEMLİ”

Hayat pahalılığının gelirle ilgili bir durum olduğunu savunan Tayyar, “Enflasyon fiyatla, hayat pahalılığı gelirle ilgilidir. Geliriniz ne kadar artarsa fiyat artışından o kadar az etkilenirsiniz” dedi.

Tayyar mesajının devamında, “Fahiş fiyatla mücadele önemli, geliri arttırmak daha önemli.
O sebeple yeni dönem politikalarımız bu temel üzerine inşa edilmelidir.
Naçizane…” ifadelerini kullandı.

AKP’DE FİKİR AYRILIĞI

Son dönemde artan fiyatlara karşılık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beş zincir marketi sorumlu tutmuş, ardından bu marketlere Ticaret Bakanlığı müfettişlerince inceleme başlatılmıştı. Dün de Erdoğan, fiyatları beş zincir market içinde sayılan Şok, BİM ve A 101’den daha yüksek olan Tarım Kredi Kooperatifi marketine giderek “Fiyatlar uygun” demiş, ardından bu marketlerden 1000 tane açılacağını belirtmişti.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar’ın enflasyon için gelire işaret etmesi, parti içinde de ekonomideki sorunlar nedeniyle fikir ayrılığı olduğu şeklinde yorumlandı.