Sancar’dan Erdoğan’a: Kürt sorunu nasıl çözüldü de kimsenin haberi olmadı?

Sancar, Erdoğan'ın Meclis açılış konuşmasına değinerek, "'Kürt sorununu çözdük' diyebiliyorlar. Bir yılda sorun nasıl çözüldü de hiç kimsenin bundan haberi olmadı" dedi.

KRONOS 05 Ekim 2021 GÜNDEM

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan’ın yeni yasama yılının açılışında Meclis’te yaptığı konuşmaya değinen Sancar, “Kendilerinin bitirdiği bir süreçle, ardından yürürlüğe koydukları savaş, inkâr, imha politikalarıyla yola devam ettiler. ‘Kürt sorununu çözdük’ diyebiliyorlar. Bir yılda sorun nasıl çözüldü de hiç kimsenin bundan haberi olmadı” dedi.

Erdoğan’ın, “Kürt sorunu denilen meseleyi hak ve özgürlükten kalkınmaya kadar tüm boyutlarıyla çözdük” sözlerine değinen Sancar, şöyle devam etti:


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dErdoğan’ın ‘Kürt sorunu’ külliyatı: Konjonktüre göre bir ‘var’, bir ‘yok’

dErdoğan: ‘Kürt sorunu’ denilen meseleyi tüm boyutlarıyla çözdük

 

“Biliyorsunuz Meclis aynı zamanda Kürt sorununda inkâr sözleriyle açıldı. Bu ülkenin en önemli sorunlarından birinin Kürt sorunu olduğunu söylüyoruz, aslında bunu herkes biliyor ama iktidarın başı, AKP’nin genel başkanı sorunu inkâr ederek yaptı konuşmasını. ‘Kürt sorunu denilen meseleyi hak ve özgürlükten kalkınmaya kadar tüm boyutlarıyla çözdük’ dedi. Tabii gülebiliriz ama o kadar ciddi bir mesele ki gülerek geçiştirmek lüksümüz yok. Halklarımızın anlayabileceği sadelikte bu sözün nasıl bir çarpıtma anlayışını yansıttığını anlatmaya çalışalım.”

“Bundan bir yıl önce Meclis kürsüsünde ‘Kürt sorunu çözdük’ diye bir cümle kullanmamıştı AKP Genel Başkanı. Üstüne daha geçenlerde Diyarbakır’da ‘Çözüm Süreci’ni biz bitirmedik’ diyerek hem sorumluğunu hem de bitmemiş bir sürecin getirebileceği çözümü bizzat itiraf etmiş oldu. Kendilerinin bitirdiği bir süreçle, ardından yürürlüğe koydukları savaş, inkâr, imha politikalarıyla yola devam ettiler. ‘Kürt sorununu çözdük’ diyebiliyorlar. Bir yılda sorun nasıl çözüldü de hiç kimsenin bundan haberi olmadı.”

“CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE TUTUMUMUZ AÇIK”

27 Eylül’de Ankara’da yayınladıkları deklarasyondan da bahseden Sancar, “Güçlü demokrasiyi hep birlikte inşa edeceğiz. 27 Eylül’de Ankara’da Türkiye siyasetinin önünü açan bir deklarasyon yayınladık. Bu deklarasyonu yayımlama amacımız ne birileriyle pazarlık hesabı ne de birilerine ayar verme derdidir. Her şeyden önce bütün toplum kesimlerine müzakere ve diyalog teklifidir” dedi.

Sancar, “Ülkenin bütün sorunlarını çözmede sorumluluk alma iradesidir bu deklarasyon. Türkiye’de yaşayan herkese demokratik ortak yaşamı birlikte kurma davetidir. Otoriterliğe, tekçiliğe, baskıya, her türlü sömürüye karşı çokluk içinde demokratik birlik çağrısıdır” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tutumuz da açıktır” diyen Sancar, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde isimler üzerinden değil deklarasyonda da altını çizdiğimiz temel ilkeler üzerinde ve müzakere anlayışıyla hareket edilmesi gerektiği görüşündeyiz. Güçlü demokrasinin temellerini atmaya adaydır bu ilkeler. Bizim çağrımız bu ilkeler sorunları çözmek, ülkeyi birlikte yönetmek, halka onurlu bir gelecek yaratmak için yol gösteriyor. Güçlü demokrasinin temellerini atmaya aday. Bizim çağrımız bu ilkeler etrafında diyalogdur, müzakeredir, mutabakat arayışıdır. Bu çağrılarımızı bir kez daha duyurmayı bir görev sorumluluk olarak görüyorum. Tutum belgemiz Türkiye’nin deklarasyonudur. Güçlü demokrasiye giden yolun haritasıdır. HDP’nin yarınlara olan sözüdür.”