Saray, ‘Erdoğan’ın hasta olduğu’ iddiasını bir hafta sonra yalanladı

Türkiye uzmanı Steven A. Cook’un Foreign Policy’de yayınlanan makalesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok hasta olduğu’ ve ‘yerine Hulusi Akar’ın geçeceği’ yönündeki iddiasına bir hafta sonra yanıt veren İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “İkisi de yalan” dedi.

KRONOS 08 Ekim 2021 GÜNDEM

Geçtiğimiz günlerde Washington’ın önde gelen Türkiye uzmanlarından Steven A. Cook, Erdoğan’ın sağlık durumunun giderek kötülediğini ve 2023’te sahnede olamayabileceğini yazdı.

Foreign Policy’de yayınlanan makalede Cook, “Erdoğan gerçekten de 2023’ten önce savunmasız olabilir – fakat çoğu insanın düşündüğü gibi değil, daha farklı nedenlerle. Yeniden seçilmek için aday olamayacak kadar hasta olabileceğine dair işaretler var. Son aylarda Türk liderin pek de iyi görünmediği bir dizi video ortaya çıktı. Bazıları diğerleri kadar net değil, ancak birlikte ele alındığında Erdoğan’ın sağlığı hakkında bazı bariz sorular gündeme geldi” diyerek birkaç örnekle Erdoğan’ın sağlık durumunun “iyi olmayabileceğini” vurgulamıştı.

Bu iddiaya tam bir hafta sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yanıt verdi. Altun, Erdoğan hakkında iddia edilen ‘hasta olduğu’ ve ‘yerine geçecek isim’ haberlerini yalanladı.

Foreign Policy’de yer alan haberde daha önce Erdoğan’ın sağlık durumu ve Türkiye’yi bekleyen senaryolar hakkında Steven A. Cook ve Eni Enrico Mattei imzasıyla yazılan makalenin özeti yer almıştı. İçerikte, Erdoğan’ın hasta olduğu iddiaları ‘bir anlık doğru kabul edilirse’ yerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın gelebileceğine yer verilmişti.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dErdoğan ne kendi sonunu ne de halefini belirleyebilecek

dTürkiye Uzmanı Cook: Erdoğan Türkiye’yi yönetemeyecek kadar hasta olabilir

 

İddialara Twitter hesabından Türkçe ve İngilizce olarak cevap veren Fahrettin Altun’un mesajı şöyle:

““Yalan haber”i sosyal medyanın sorunu zannediyorduk. Fakat görüyoruz ki artık ana akım medya da aynı meseleden muzdarip. Büyük medya kuruluşları bile bu tür yalanları kolayca dolaşıma sokabiliyor. Bu endişe verici bir durum. Her ikisi de YALAN ”