“Savcı C.Ç. yakın dostum” diyen işadamı 40 bin euro rüşvet alırken yakalandı

40 bin euro rüşveti alırken suçüstü yakalanan işadamı Atalay Demirbaş ve bir polis memuru tutuklandı.

KRONOS 09 Ekim 2021 EKONOMİ

İşadamı Atalay Demirbaş makaron kaçakçılığından tutuklanan sanıkları tahliye ettireceği vaadiyle ailelerinden 40 bin euro aldı. Parayı alırken suçüstü yakalanan Demirbaş, “Dosyaya bakan savcının yakın dostum olduğunu söyledim.” dedi.

İstanbul İl Jandarma ekipleri, makaron kaçakçılığı ile ilgili 18 kişiye yönelik operasyon yaptı. Savcılık talimatı ile söz konusu kişiler gözaltına alındı.

İşadamı Atalay Demirbaş gözaltındaki bir kısım şüphelinin yakını ile temasa geçti. İddiaya göre, Demirbaş, bu kişileri serbest bıraktırabileceğini söyledi. Demirbaş’ın temasa geçtiği kişiler durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma ekipleri, bu kişilere, suçüstü yapacaklarını bu nedenle istenen 40 bin euronun hazırlanmasını istedi.

JANDARMA RESTORANDA TERTİBAT ALDI

Demirbaş’ın temasa geçtiği S.G. ile G.A., görüşmenin yapılacağı İstanbul Yenibosna’da bir restorana geldi. Kısa süre sonra Demirbaş görüşme yerine geldi. Bu esnada Jandarma ekipleri etrafta tertibat aldı. Demirbaş ikili ile yaptığı görüşmede yakınlarının serbest bırakılacağı vaadini yineledi. 40 bin euronun masaya konulması ile birlikte ekipler suçüstü yaptı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dRüşvetle 80’den fazla kişiyi emekli eden memur, kendi kendini ihbar etti

dRüşvet çay paketlerinin içinde gelmiş: ‘Çayın var arabada…’

dUyuşturucu baronu Zindaşti’yi tahliye eden hâkim Özcan’a rüşvet davası

 

Gözaltına alınan Demirbaş’ın cep telefonuna el konuldu. Demirbaş’ın cep telefonunda bulunan çok sayıda yazışma, fotoğraf ve görüntüye ulaşıldı. Demirbaş’ın yoğun görüşme içinde olduğu polis memuru Hakan Kabaca da gözaltına alındı.

İkili arasındaki yazışmalarda, Bakırköy Adliyesi’nde görevli hâkim ve savcıların binaya giriş-çıkışlarına ilişkin bilgiler de yer aldı.

“BÜTÜN BU KONUŞMALARDAN SAVCI C. BEY’İN HABERİ OLMAMIŞTIR”

İkili, 5 Ekim akşamı Bakırköy 2’nci Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklandı. Kabaca ifadesinde, Demirbaş’tan alacaklı olduğunu öne sürerek, “Ben ondan alacağımı tahsil edemediğim için sıkıntıdaydım. Beni bir şekilde mecbur bırakarak benden bilgi talebinde bulundu. Bir anlamda benim durumumu istismar ediyordu.” dedi.

Atalay Demirbaş ise sorgusunda, makaron kaçakçılığından gözaltına alınan kişilerden Zekeriya Yurtçak’tan 1 milyon 650 bin euro alacağı olduğunu, bu parasını tahsil etmek için hareket ettiğini öne sürdü.

Kendisi ile görüşmeye gelen kişilerden 40 bin euro almak üzere olduğunu kabul eden Demirbaş, “Belki savcı bey ile konuşur onu ikna edersem, Yurtçaklar’ın serbest kalmasını sağlar. Geç de olsa alacağımı tahsil ederim diye düşündüm. S.G. ve G.A. ile konuşmamızda, dosyaya bakan savcının benim yakın dostum olduğunu, ondan ricacı olursam beni kırmayacağını söyledim. Bütün bu konuşmalarımızdan Savcı C.Ç. Bey’in haberi olmamıştır.” dedi.

DOSYA RÜŞVET İDDİALARININ ODAĞINDAKİ SAVCI C.Ç.’DEN ALINDI

Demirbaş ve Kabaca’nın tutuklanması sonrası, soruşturma savcısı C.Ç. ilk olarak dosyadan el çektirildi. Örgütlü Suçlar Savcısı C.Ç., aynı gün HSK kararnamesi ile Erzurum’a görevlendirildi.

Hürriyet’in haberine göer savcı C.Ç. ise herhangi bir açıklama yapamayacağını söyledi. Makaron Kaçakçılığı suçlaması ile gözaltına alınan 18 kişiden 13’u tutuklandı. Şüpheli 5 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest kaldı.