‘Sayın Erdoğan, kanunlar karşısında vatandaştan ne farkınız var?’

'Cumhurbaşkanı'na hakaret' davalarının çokluğuna dikkat çeken DEVA Partisi lideri Babacan, “Sayın Erdoğan; sizin kanunlar karşısında Dersimli Kemal’den, İzmitli Meral’den, Mardinli Mithat’tan, Osmaniyeli Devlet’ten ne farkınız var?” diye sordu.

KRONOS 30 Eylül 2021 GÜNDEM

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Denizli il kongresinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ‘Taraflı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin’ Türkiye’ye her alanda zarar verdiğini kaydeden Babacan, “Türkiye’nin uçacağını söylüyorlardı. Türkiye bir yere uçmadı ama Türkiye maalesef gençlerin ilk buldukları uçakla kaçmak istediği bir ülke haline geldi” dedi.

‘BİR KİŞİNİN DUYGU VE DÜRTÜLERİYLE YÖNETİLEN ÜLKE…’  

Taraflı Cumhurbaşkanlığı Sisteminin gelecekte tarih kitaplarında kısa bir bölüm olarak ‘Gerileme Dönemi’ olarak geçeceğini savunan Babacan, “Tarih kitapları, taraflı cumhurbaşkanlığı sistemini ‘Bir kişinin duyguları ve dürtüleriyle ülke yönetildiğinde nasıl oluyor’ bunun örneği olarak kayıtlara geçecek” yorumunda bulundu.

‘BİZ MİLLETİ ZENGİNLEŞTİRMİŞİZ, ONLAR YOKSULLAŞTIRMIŞ’

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Babacan, “Bizim iş başında olduğumuz dönemde Türkiye ekonomisi ortalama her yıl 7,3 büyümüş. Taraflı cumhurbaşkanlığı döneminde yüzde 3,6. Bu 3,6’yı da kim hissediyor bilmiyorum. Kişi başı millî geliri yıllık ortalama yüzde 12,2 artırdık. Taraflı Cumhurbaşkanı döneminde yüzde 2,9 düştü. Biz milleti zenginleştirmişiz, onlar yoksullaştırmış. Bizim dönemimizde her yıl ortalama dolar cinsinden asgari ücret yüzde 10,9 arttı. Taraflı Cumhurbaşkanı bütün yetkiyi elinde toplamış asgari ücret ortalama yüzde 3 düşmüş. Sayın Erdoğan arada bir ‘Asgari ücreti artırdık’ diyor. Haydi, yeniden yapsın” şeklinde konuştu.

Sayın Erdoğan; sizin, kanunlar karşısında Dersimli Kemal’den, İzmitli Meral’den, Mardinli Mithat’tan, Osmaniyeli Devlet’ten ne farkınız var? Genel başkan şapkanızı takıp taraflı davrandığınız anda diğer genel başkanlarla mevzuat önünde eşitlenmeniz gerekir.

‘BÜTÜN BİR ÜLKEYİ CEZA TEHDİDİYLE SUSTURACAĞINI ZANNEDEN BİR KİŞİ VAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan adına açılan “hakaret” davaları ile soruşturmaların yer aldığı tabloyu da paylaşan Ali babacan, “Bu tabloda vatandaşıyla kavgaya tutuşan bir Cumhurbaşkanı var. Bütün bir ülkeyi ceza tehdidiyle susturacağını zanneden bir kişi var. Bu tabloda parti devlet var” dedi. Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir öğrenci Cumhurbaşkanına hakaret suçundan cezalandırırlarsa, o öğrenciye yurtlarda yer verilmiyor. Hakaret dedikleri de bir genel başkana yapılacak eleştiriler. Bu zihniyet, bu gençlerimize ‘Bana muhalifsen, senin devletin yurdunda yatacak yerin yok’ diyor. Bu ülkeye konuşma özgürlüğünü, ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü getireceğiz.”

‘DERSİMLİ KEMAL’DEN, İZMİTLİ MERAL’DEN NE FARKINIZ VAR?’

Erdoğan’a seslenen Babacan, “Sayın Erdoğan; sizin, kanunlar karşısında Dersimli Kemal’den, İzmitli Meral’den, Mardinli Mithat’tan, Osmaniyeli Devlet’ten ne farkınız var? Genel başkan şapkanızı takıp taraflı davrandığınız anda diğer genel başkanlarla mevzuat önünde eşitlenmeniz gerekir” ifadelerini kullandı.