“Sevmek Zamanı” ya da surete aşık olmak

Yönetmen Metin Erksan sekiz yıl önce bugün hayatını kaybetti. "Sevmek Zamanı", yaratıcı konusu ve kaynağını aldığı psikolojik çözümlemelerle dokunaklı ve hüzünlü bir film. Erksan'ı "Sevmek Zamanı" filminin fotoğraflarıyla anıyoruz...

KRONOS 04 Ağustos 2020

1965 yapımı “Sevmek Zamanı” filminin Büyükada’da çekilen sahneleri.

Sinemanın en önemli birkaç eserinden biri olan Sevmek Zamanı’nın yönetmeni Metin Erksan sekiz yıl önce bugün hayatını kaybetti. Sevmek Zamanı, yaratıcı konusu ve kaynağını aldığı psikolojik çözümlemelerle dokunaklı ve hüzünlü bir film.

Filmin teması surete aşık olmadır. Boyamaya girdiği bir evin duvarında asılı kadın resmine aşık olan boyacı Halil’in ve resmin sahibi Meral’in öyküsü anlatılır eserde.

SİNEMADA OLAĞANÜSTÜNÜN PEŞİNDE

Verdiği bir söyleşide “Ben sinemada “olağanüstü”ye ta­raftarım. İnsanlara olağanüs­tü olaylarla daha etkin bir şe­kilde sesleniliyor. Olağanüstülükle bilim-kurgu’dan söz ettiğim anlaşılmasın. Benim sözünü ettiğim gerçekçi bir olağanüstülük. İnsan dramının daha iyi bir şekilde belirlen­diğine inandığım bir olağanüstülük bu…” diyen Erksan’ın en önemli filmi döneminde dağıtımcı bulamadığından gösterime girememiştir. Fakat yenilikçi sinema dili nedeniyle seyretme imkânı bulanlarca çok beğenilmiş, zamanla kült statüsü edinmiştir.

 

SURETE AŞIK OLMAK

Müşfik Kenter, Sema Özcan ve Fadıl Garan’ın başrol aldığı filmde olaylar şöyle gelişir:

Adada ustasıyla birlikte boyacılık yapan Halil, çeşitli evlerde çalışmaktadır. Bir gün çalışmaya gittiği bir köşkün duvarında asılı halde gördüğü bir kadın resmine aşık olur. Uzun bir süre boyunca resime bakmak için sık sık evi ziyaret eden Halil, bu güzel kadının suretine tarifi zor bir biçimde aşık olmuştur. Yine bu ziyaretlerden birinde, fotoğrafını gördüğü kadın, Meral, ansızın çıkagelir. Halil’in suretine aşık olduğunu öğrenen Meral, bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Aralarında bir şeyler olacağını, Halil’in çok özel bir adam olduğunu düşünen genç kadın Halil’le aralarında özel bir şeyler olacağını düşünür. Ancak Halil yalnızca Meral’in resmine aşık olmuştur, kendisine değil…

BİR DÖNEME DAMGA VURDU

Yönetmen Metin Erksan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ‘nin sanat tarihi bölümünden mezun olduktan sonra  1947’den itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde sinema yazıları yazdı. Daha sonra başladığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden 1952’de mezun oldu. 1952’de senaryosunu Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yazdığı Karanlık Dünya, Aşık Veysel’in Hayatı-Karanlık Dünya, ilk filmi oldu.

ALTIN AYI ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Yönetmenliğini yaptığı Susuz Yaz, 1964 Berlin Film Şenliği’nde Altın Ayı Büyük Ödülü’nü, Yılanların Öcü (1962), 1966 Kartaca Film Şenliğinde birincilik kazandı. Kuyu filmi (1968) 1. Adana Film Şenliği’nde birinci oldu. Halit Refiğ ile birlikte Ulusal Sinema anlayışının temsilcisi oldu.

1970 yılından sonra ticari filmler yönetse de bir çok edebiyat uyarlamasına da imza attı.

Üniversitelerde dersler de veren Metin Erksan, 4 Ağustos 2012 tarihinde 83 yaşında vefat etti.