Soylu operasyonu: SGK’da Teftiş Başkanı’nın müfettiş olma şartı kaldırıldı

SGK Teftiş Başkanı'nın müfettiş kökenli olma şartı kaldırıldı. Bu hamlenin Bakan Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun da isminin geçtiği yolsuzluksuz dosyasının kapatılması amacıyla atıldığı iddia edildi.

KRONOS 02 Ekim 2021 GÜNDEM

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde başlatılan 1 milyar TL’lik usulsüzlükle ilgili soruşturmanın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun bir dönem ortağı olduğu şirkete yönelik yürütüldüğünün ortaya çıkması sonrası Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikli dikkat çekti. Değişiklikle, SGK Teftiş Başkanı’nın müfettiş kökenli olma şartı kaldırıldı. Bu hamlenin yolsuzluk dosyasını kapatmak amacıyla atıldığı belirtiliyor.

SKG’daki 1 milyar liralık tıbbi cihaz yolsuzluk soruşturmaları devam ederken, soruşturmayı yürüten SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanı’nın görevden alınıp yerine kurum dışından ve müfettiş kökenli olmayan bir ismin getirilmek istendiği iddia edildi. Bu yolla soruşturmanın üzerinin örtülmeye çalışılacağı belirtilirken, atamanın yapılabilmesi için teftiş yönetmeliğini değiştirmeye yönelik taslak yönetmelik hazırlandığı ifade edildi. Eski yönetmeliğe göre kurul başkanı olabilmek için en az 12 yıl müfettiş olarak teftişlerde bulunmuş olmak gerekiyordu.

Teftiş başkanlığı koltuğuna müfettiş olmayan, denetimi hiç bilmeyen herhangi birinin atanmasının yolunu açan bu taslak SGK’da büyük tartışma yarattı. Taslağa karşı çıkan bir grup SGK yöneticisi, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin bakanlıklardaki teftiş başkanlıklarını kapsadığını, SGK’nın ise ayrı bir kurum olarak bu kararnameye tabi olmadığını, dolayısıyla yönetmeliğin değiştirilemeyeceğini savundu.

MÜFETTİŞ OLMAK İÇİN 12 YILLIK TECRÜBE LAZIM

Eski SGK teftiş yönetmeliğine göre, rehberlik ve teftiş başkanı olarak atanabilmek için, teftiş kurullarında müfettiş yardımcılığı dahil en az 12 yıl müfettişlik görevinde bulunmuş olmak gerekiyor. Müfettiş olmayan, müfettiş olsa bile 12 yıllık teftiş deneyimi bulunmayan, denetimlerde görev almayan hiç kimse teftiş başkanı koltuğuna oturamıyor. Yönetmeliğin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre değiştirilmesi halinde ise 4 yıllık üniversite mezunu olup kamuda ya da özel sektörde 10 yıl sigortalı çalışan herhangi biri müfettişlerin başına başkan olarak atanabilecek. Taslakla, bazı soruşturmaların üstünün örtülmesinin hedeflendiği düşünülüyor.

CHP’Lİ ÖZEL: HESABINI SORACAĞIZ

Yönetmelik değişikliğine tepki gösteren CHP TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soylu ayrıntısını hatırlatarak, “SGK’da devam eden suç işleri bakanının kuzeninin de içinde olduğu yolsuzluk dosyalarını kapatmak için SGK Teftiş Başkanı’nın müfettiş kökenli olma şartını kaldırdılar. Bekliyorduk, uyarmıştık. Kapatacağınız tüm dosyaları yeniden açacak yolsuzlukların hesabını bir bir soracağız!” açıklamasında bulundu.