Şimdi de Fantasia krizi

Çin'de gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve on milyarca dolar borcu olan şirketlerin yol açtığı kriz büyüyor.

KRONOS 05 Ekim 2021 EKONOMİ

Borcu 305 milyar Amerikan Doları’nı bulan Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande’nin yol açtığı sarsıntılar devam ederken, bir başka gayrimenkul şirketi Fantasia Holdings Group Co. vadesi gelen tahvil borcunu ödeyemedi.

Fantasia, 4 Ekim 2021 Pazartesi günü vadesi dolan 205,7 milyon dolar tutarında tahvilin geri ödemesini gerçekleştirmediğini kaydetti. Şirketin aralık vadeli diğer bir tahvili, şirketin kısa vadede dahi borç ödeme kapasitesine dair endişeler arttı. Fantasia’nın hisseleri pazartesi günü erken saatlerde yaklaşık 30 sent değer kaybetti.

ÇİN’DE EMLAK BALONU PATLIYOR

Çin’in emlak sektöründeki stres işaretleri, düşük notlu emlak geliştirme şirketlerinin son 10 yılın en yüksek seviyelerine tırmanan tahvil faizleri ile karşı karşıya kalmaları ile birlikte yayılıyor.

305 milyar dolar tutarındaki borçla dünyanın en borçlu emlak geliştirme şirketi Evergrande, ülkenin en büyük yeniden yapılandırmalarından biri olmaya doğru ilerliyor ve bu durum krizin piyasaların geneline yayılma endişelerini artırıyor.

Çin’de hükûmet kaldıraç konusundaki sıkı kurallarına devam ederken, konut piyasasını soğutmaya yönelik tedbirler satışların azalmasına yol açıyor. Son günlerde diğer emlak şirketlerinde de zorlukların olduğuna ilişkin işaretler geliyor.

KREDİ NOTLARI DA ÇÖP SEVİYESİNE İNDİ

Sinic Holdings Group Co., iki lokal faiz ödemesini kaçırmasının ardından, borçlarının bazılarının geri ödemesi talebi ile karşılaştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Pazartesi günü Fantasia’nın kredi notunu birkaç basamak düşürerek yatırım yapılabilir seviyenin iyice altı olan “CCC-” seviyesine indirmesi ile birlikte, aynı doğrultuda adım atan diğer emsallerine katıldı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dÇöküşün ayak sesleri Çin’den geliyor

dPiyasalarda Evergrande şoku

dAltın almak için en iyi ay hangisi?

 

S&P Global Ratings, yaklaşan itfalarla birlikte şirketin önümüzdeki birkaç haftalık dönemde güçlü bir ödeme planı uygulayamayabileceğine ilişkin risklerin artmasını işaret ederek, 29 Eylül’de şirketin kredi notunu B’den CCC’ye indirdi.

Moody’s Investors Service de şirketin notunu bir basamak indirerek B3 seviyesine düşürmüştü.

Fantasia geçen hafta, 100 milyon dolar tutarında özel tahsisli tahvilinin ana para ve faiz ödemesini gerçekleştirdiğini belirterek, fonların transferinin yapılmadığı yolundaki bir haberi tekzip etmişti.