Skandalda yeni iddialar

Elektronik şirketi Yu-Ma-Tu'nun ortaklarından Tuncay Çapraz'a boşanma davası açan Jale Çapraz, Emniyet müdürlerine nasıl rüşvet verdiklerini anlattı: “Tuncay, Zafer Aktaş’ı kayağa götürdü. Tuncay’a paraları yurt dışına götürmelerini önerdiler. 7 milyar doları var.”

KRONOS 06 Ekim 2021 GÜNDEM

Elektronik şirketi Yu-Ma-Tu’nun ortaklarından Tuncay Çapraz’ın boşanma aşamasındaki eşi Jale Çapraz muvazzaf Emniyet müdürlerine kadar uzanan rüşvet çarkının ayrıntılarını anlatmaya devam ediyor.

Çapraz, Emniyet müdürlerine rüşvetin zaman zaman bizzat eşi tarafından verildiğini  söyledi. Çapraz, “Zarflar evde hazırlanırdı. İçlerinde dolar ya da TL olurdu. Ancak bu zarfları evlerde vermezdik. Ankara’da bulunan Gençlik Parkı’nda buluşup, orda verirdik.” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a yönelik iddialarını da sürdüren Çapraz, “Zafer Ankara’da görevliydi. Bir süre açığa alındı. O dönemde dahi görüşüyorduk. Zafer’e parayı Ankara’da bulunan Gençlik Parkı’na gider orada verirdik. Zafer Bey’in oğlu M. okulu bitirdikten sonra 2 yıl boyunca Yu-Ma-Tu’nun teknolojik eşyalarını sattı. Bunu bütün Ankara bilir. Bu eşyaları Tuncay Çapraz bedava verdi ona.” dedi.

“EŞİM, ZAFER AKTAŞ’I FİNLANDİYA’YA KAYAĞA DAHİ GÖTÜRDÜ”

“Eşim hep anlatırdı. Zafer Bey’e verilen şeyler onun kız kardeşinin üzerine yapılırdı.” diyen Çapraz, “Tuncay Çapraz, Zafer Aktaş’ı Finlandiya’ya kayağa dahi götürdü. Türk Hava Yolları ile Helsinki üzerinden Rovaniemi’ye uçtular. Kayıtlar mevcuttur. Zafer Aktaş’ın eşi beni aradı. ‘Basına çıkmana Zafer çok kızdı. Bir daha basına çıkmayacaksın. Eşinle hemen barışacaksın. Can güvenliğin yok’ dedi. Ben Zafer Aktaş yüzünden bir şey yapamıyorum. Bu bir boşanma davasıydı hakkımı aramama engel oldu.” ifadelerini kullandı.

“ZAFER AKTAŞ’A ‘SİMİTÇİ’ DİYE HİTAP EDER”

Jale Çapraz, 1998 yılında Tuncay Çapraz’ın suç örgütü lideri Kürşat Yılmaz’ın saldırısına uğramasının akabinde isimlerini verdiği Emniyet müdürlerinin Tuncay Çapraz’a parasını yurt dışına yatırması gerektiğini söylediklerini iddia etti.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dSedat Peker de AKP yargısıyla tanıştı: Gizli tanık, suç kapatma, cezaevinde şaibeli ölüm, mala çökme…

dEmniyet’te Yu-Ma-Tu depremi!

dSedat Peker: Türkiye’de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı var

 

Çapraz, “Tuncay Çapraz yapılan organizasyonla paralarını taşıdı. O dönem bu konuları ‘katırla gidiyor, satırla geliyor’ şeklinde şifreli konuşuyorlardı. Paraları Hong Kong’da bulunan Power Banks’a yatırdı. Onun 7 milyar doları var bu bankada. Ayrıca Tuncay Çapraz telefonda Zafer Aktaş’ın ismini asla geçirmez. Ondan bahsederken ‘simitçi’ diye hitap eder.” ifadelerini kullandı.

“YAŞADIKLARIMI ANLATIYORUM”

“Bu iddiaları ortaya atarken bir tedirginlik yaşıyor musunuz?” şeklindeki soru üzerine Çapraz, “Eğer öldürülürsem devletimin bana sahip çıkacağını çok iyi biliyorum. Ben bildiklerimi ve yaşadıklarımı anlatıyorum. Başka Emniyetçiler de tanıyorum. Niye onlardan bahsetmiyorum? Çünkü onlar sadece işlerini yaptı.” cevabını verdi

Jale Çapraz’ın dilekçesindeki iddiaların ardından dün Tuncay Çapraz yazılı bir açıklama yaptı.

Cumhuriyet’in haberine göre Çapraz’ın açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı: “Jale Çapraz’ın intikam amaçlı vermiş olduğu dilekçede; benim eskiden ailecek tanıdığım arkadaşlarıma yönelik, hayal ürünü, gerçekdışı, bir çok iftira atmıştır. Aramızda yaşanan çekişmeli boşanma sürecinde asılsız iddialarla gündeme gelen bürokrat arkadaşları tamamen aile içinde yaşanan sorunlarla istemeden de olsa üzdüğüm için ailem adına özür diliyorum.”

“ARALARINDA PARA BAĞLANTISI VARDI”

İşadamı Tuncay Çapraz’ın boşanma aşamasındaki eşi Jale Çapraz, eşinin kendisini ölümle tehdit ettiğini belirterek, koruma ve uzaklaştırma kararı verilmesi talebinde bulunmuştu.

Çapraz dilekçesinde eşi Tuncay Çapraz’ın eski İstanbul Narkotik Şube Müdürü Ferruh Tankuş, hâlihazırda Muğla İl Emniyet Müdürü olan Süleyman Suvat Dilberoğlu, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Adem Demir, İstanbul Emniyet Müdürü olan Zafer Aktaş ile eski İstihbarat Şube Müdürü Ersan Dalman’a rüşvet verdiği emniyetçilerin ise her türlü konuda eşine yardımcı oldukları iddiasında bulundu.

Dilekçesinde yer alan iddialara ilişkin konuşan Jale Çapraz, “Ersan Dalman gazetenize yaptığı açıklamada beni bir iki kez gördüğünü söylemiş. Yalan. Kendisi çok samimi aile dostumuzdu. Ersan Bey boşanma aşamasında olduğum eşim Tuncay Çapraz ile sık sık Yunanistan’a giderdi. Döndüklerinde içki almış olurlardı. Bize gelip içerlerdi. Biz o dönem Alkent’te yaşıyorduk. Aralarında para bağlantısı vardı.” diye konuştu.