Slovenya, Johnson & Johnson Covid-19 aşısının kullanımını geçici olarak askıya aldı

Slovenya'da aşı olduktan sonra hayatını kaybeden 20 yaşındaki kadının ardından hükümet Johnson & Johnson tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının kullanımını geçici olarak askıya aldı

ZAFER CAĞRI 30 Eylül 2021 DÜNYA

Slovenya hükümeti, Perşembe günü Johnson & Johnson tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının kullanımını geçici olarak askıya aldı. Sağlık Bakanı Janez Poklukar, 20 yaşındaki bir kadının ölümünün ardından alınan bu kararın tedbir amaçlı olduğunu söyledi.

Slovenya’da Johnson & Johnson Covid-19 aşısı can aldı. 20 yaşında bir genç kadının aşı olduktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından Slovanya hükümeti, aşının tedbir olarak askıya alınmasına karar verdi. Ülkenin Sağlık Bakanı Janez Poklukar Ljubljana’da gazetecilere verdiği demeçte, “Bu davayla ilgili tüm ayrıntılar netleşene kadar aşının yapımını geçici olarak durduruyoruz” dedi. Ancak Poklukar yaptığı açıklamada, ” Johnson & Johnson’ın faydaları risklerinden daha ağır basmaya devam ediyor” diye ekledi.

KADIN BEYİN KANAMASI SONUCU HAYATINI KAYBETTİ

Sloven medyası, kadının ABD ilaç şirketi tarafından üretilen tek doz Covid-19 aşısını aldıktan günler sonra Pazartesi günü ciddi bir durumda hastaneye kaldırıldığını bildirdi. 20 yaşındaki kadın Salı gecesi beyin kanaması ve kan pıhtılaşmasından dolayı hayatını kaybetti. Sloven hükümetine danışmanlık yapan uzman grubunun başındaki Bojana Beović’e göre, “ölüm ve aşı arasında ters bir bağlantı olabilir, ancak soruşturmalar devam ediyor’’ dedi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dEMA’dan AstraZeneca açıklaması: Aşının nadir görülen bir yan etkisi var

dGenç sporcu AstraZenaca aşısı sonrası öldü, 54 gündür otopsi raporu yok

 

Şu anda Slovenya’da Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından dört aşının yapılmasına izin veriliyor; Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson. Ülke, Cuma günü kamu hizmetinde zorunlu aşılamayı uygulamaya koyacak ve aşı randevularında ciddi bir artışa yol açacak. Aşılanma oranlarında AB Ortalamasının çok altında yer alan Slovenya’da yetişkin nüfusun sadece yüzde 47’si aşılandı. Binlerce Sloven vatandaş, ülkede getirilen son Covid-19 kısıtlamalarına karşı başkent Ljubljana sokaklarında yeniden gösteriler düzenledi.