Yolsuzluk ve rüşvetle suçlanıyordu: Avusturya Başbakanı Kurz istifa etti

Yolsuzluk suçlamalarının peşini bırakmadığı Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, görevinden istifa etti. Kurz, başbakanlıktaki yerine ülkenin Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg'i önereceğini söyledi.

KRONOS 09 Ekim 2021 DÜNYA

Avusturya lideri Sebastian Kurz, başbakanlık ofisine ve parti genel merkezine yolsuzluk iddiasıyla yapılan baskın sonrasında görevinden istifa etti.

Viyana’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “Bunun benim için kolay bir adım olmadığını kabul ediyorum, ülkem benim şahsımdan daha önemlidir ve İhtiyacı olan şey istikrardır” diye konuştu.

‘KUSURSUZ DAVRANIŞA SAHİP İNSAN İSTİYORUZ’

New York Times’ın aktardığına göre, Kurz’un muhafazakar Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile Yeşiller arasındaki koalisyondaki çatlaklar, şansölyenin yolsuzluk ve rüşvetten şüphelenilmesinden sonra hızla genişledi. Hükümet başkanının kendisi Cuma günü sessizliğini korurken, sol çevre partisi, Kurz’un artık kalamayacağını ve kusursuz davranışa sahip bir insan talep ettiklerini söyledi.

‘NELER YAŞANDI?’

Kurz, Dışişleri Bakanı olarak 2016 yılında vergi mükelleflerinin parasıyla gazetelere rüşvet vermekle suçlandı. Amaç ise, ÖVP’nin olumlu bir şekilde medyaya yansıtılmasıydı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dKurz ‘serbest bırakın’ demişti: Avusturyalı gazeteci tutuklandı  

dKurz ısrarlı: Türkiye ile AB üyelik müzakareleri hemen durdurulmalı

2017 yılında 31 yaşındayken dünyanın en genç hükümet başkanı olan Kurz, 2020’nin başından beri Yeşillerle birlikte koalisyonu sürdürüyordu.