‘Suç örgütü gibi organize olmuşlar, birbirlerinin açığını kapatıyorlar’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, gri pasaportla insan kaçakçılığını sorduğu İçişleri Bakanı Soylu’nun ‘kopyala-yapıştır’ cevap vermesini eleştirerek, “Suç örgütü gibi organize olmuşlar, birbirlerinin açığını kapatıyorlar. Bu konuyu böyle geçiştirmelerle unutturamazsınız” dedi.

KRONOS 08 Ekim 2021 GÜNDEM

Türkiye’nin günlerce konuştuğu, AKP’li belediyelerin gri pasaportla yurtdışına insan kaçırmasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı soruşturmada aylardır bir adım ileri gidilmiyor. Bakanlık, düzenli olarak ‘soruşturmanın 19 ilde sürdüğünü’ açıklıyor.

Son olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından verilen cevapta ‘inceleme ve soruşturmanın’ devam ettiği vurgulandı. Bakanlığa tepki gösteren Ağbaba, kopyala-yapıştır cevaplarla konunun kapatılmaya çalışıldığını söyledi.

‘YİNE BAKAN SOYLU, YİNE REZALET’

Twitter hesabından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine gelen bakanlık cevabını paylaşan Ağbaba, “Yine Bakan Soylu, yine rezalet! Soylu, farklı içerikteki soru önergelerime ‘kopyala yapıştır’ yanıtlar veriyor. Cümleler birebir aynı. Güya AKP’li belediyelerin insan kaçakçılığı suçunu geçiştirmeye çalışıyor. Bugün gelen yanıtta da yine aynı ezber: ‘Soruşturma sürüyor’” ifadelerini kullandı.

‘BELEDİYE BAŞKANLARI İTİRAF ETTİ, NEDEN HALA SONUÇLANMADI?’

Ağbaba, “Bu nasıl bir soruşturma ki, belediye başkanları suçunu gazetelere açıklama yapıp itiraf etmesine rağmen, Almanya’da dava açılmasına ve kişilerin ayan beyan yurtdışında olmasına rağmen hâlâ sonuçlanmadı?” sorusunu sordu.

‘SUÇ ÖRGÜTÜ GİBİ ORGANİZE OLMUŞLAR’

Bakanlığın gri pasaportla insan kaçakçılığını unutturmaya çalıştığını kaydeden Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şeyden önce Anayasaya göre sorularımıza yanıt vermekle görevli bir Bakan, nasıl olur da ülkenin itibarı için bu kadar önemli bir konuda farklı içerikteki önergelere ‘kopyala yapıştır’ yanıtlar verir? Suç örgütü gibi organize olmuşlar, birbirlerinin açığını kapatıyorlar! Sayın @suleymansoylu, tekrar ve defaten söylüyoruz:

– İnsan kaçakçılığı bir SUÇtur
– Belediye başkanlarınız bu suçu devlet imkanlarını kullanarak maddi menfaat elde etmek suretiyle işlediklerini İTİRAF etmişlerdir
– Bu konuyu böyle geçiştirmelerle unutturamazsınız!
Bilginize”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dGri pasaport veren AKP’li Başkan, CHP’lileri suçladı: Ne vardı gündeme taşıyacak?

dBingöl’deki ‘gri pasaport skandalı’nın arkasında AKP’li Yılmaz’ın yakını var

d3 yaşındaki bebeği çevre duyarlılığı kazansın diye gri pasaportla yurt dışına göndermişler

 

NE OLMUŞTU?

AKP’li Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin bir dernekle yürüttüğü ‘proje’ çerçevesinde gri pasaport çıkararak onlarca kişiyi Almanya’ya götürdüğü, geriye sadece iki kişinin döndüğü ortaya çıkmıştı. Patlak veren skandalda, benzer uygulamaların AKP’li birçok belediyede yaşandığı da ortaya çıkmıştı. Bakanlık, tepkiler sonrası soruşturma başlatmıştı ancak henüz hiçbir gelişme kaydedilmedi.