Süre doldu, lokanta ve oteller için KDV muammaya döndü

30 Eylül 2021 tarihine kadar Katma Değer Vergisi (KDV) oranı konaklamada yüzde 8’den yüzde 1’e, yeme ve içmede ise (alkollü içecekler hariç) yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmişti.

KRONOS 01 Ekim 2021 EKONOMİ

Konaklama, yeme-içme, ulaşım, işyeri kiralama ve diğer hizmetlerde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında işletmeleri desteklemek için getirilen Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi 1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla sona erdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, KDV indirimlerinin süresinin yıl sonuna kadar uzatılması yönünde sektörlerin ve İTO üyelerinin de önemli bir talep ve beklentisi olduğunu kaydetti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, “Piyasalarda canlılık var. 1,5 yıldır insanlar çok da iş yapamadılar. Bundan sonraki süreçte uzamasında fayda var.” dedi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, özellikle Covid-19 salgınında zarar gören sektörlerin başında turizmin geldiğine işaret ederek, bütün sektörlerde toparlanma olduğunu, ancak turizmde henüz krizden çıkılmadığını belirtti.

BELLİ ÜRÜN VE HİZMETLER İÇİN KDV YÜZDE 18’DEN YÜZDE 1’E İNDİRİLMİŞTİ

30.07.2021 tarihli ve 31553 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın Geçici 6’ncı maddesinde yer alan 31.07.2021 ibaresi 30.09.2021 şeklinde değiştirilmişti.

Buna göre, Bazı Mal ve Hizmetlere Uygulanmakta olan KDV oranları yüzde 18’den yüzde 8’e indirilenler, “iş yeri kiralama hizmeti, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler, terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı, ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri, halı ve kilim yıkama hizmetleri, bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı, tüketici elektroniği ürünlerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç), evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi vb.) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı (malzemeler hariç), evde kullanılan elektrikli cihazların ( buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç), ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç), mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç), bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç), müzik aletlerinin bakım ve onarımı, çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri, motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç), hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç).


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dYine gece yarısı yine doğalgaza zam

dLPG’ye 71 kuruş zam

dTL mevduata stopaj desteği uzatıldı

 

KDV oranı 30.09.2021 tarihine kadar yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen mal ve hizmetler ise sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri ile otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetleri için indirimli yüzde 1 KDV oranı uygulaması da 30.09.2021 tarihine kadar uzatılmıştı.