Suriye’de buğday krizi: ‘Çocuklarımız aç uyuyor’

Suriye'li aileler, fırınlardan sınırlı sayıda alabildikleri ekmeğin kendilerine yetmediğini ve şiddetli bir buğday krizinin ortasında evde ekmek pişirmeye zorlandıklarını anlattı.

KRONOS 08 Ekim 2021 DÜNYA

Suriye’nin doğusunda yaşayan, sekiz çocuk annesi Qahwa yaşadıkları gıda yoksulluğunu dile getirdi. “Fırından sınırlı sayıda alınabilen ekmekler bize yetmiyor” diyen Qahwa, “Çocuklarımı beslemek için hamur yapmak ve evde pişirmek zorundayım ancak buğday almakta belli bir ölçü ile sınırlı” dedi.

Deyrizor ve Rakka’daki Fırat Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Profesör Omar Abdul Razzaq, Suriye’nin kuzeydoğusunda eskiden, ülkenin buğday üretiminin yüzde 50 ila yüzde 60’ının yetiştirildiği ancak bu bölgenin savaş sırasında devletin kontrolünden çıktığını söyledi.

HALK YOKSULLUĞA SÜRÜKLENİYOR

Suriye hükümetinin her ailenin alabileceği ekmek miktarının sınırlandırılacağı açıklaması ve son bir yılda fiyatları iki katına çıkarma kararı, milyonlarca Suriyelinin yoksulluğa düşmesine neden oldu.

BM raporlarından ulaşılan bilgilere göre, yaklaşık 12,4 milyon Suriyeli nüfusun dörtte üçünden fazlasının gıda güvenliğinden yoksun olduğu ve ülkenin savaştan bu yana yaklaşık bir milyon hektar ekilebilir araziyi kaybetti.

ÇOCUKLAR AÇ UYUYOR

Yaşadıkları mağduriyeti dile getiren başka bir isim ise Jamilla oldu.

“Ekmeği tedarikçiden alıyoruz, bugün bir paket 500 lira ve pakette 14 ekmek var bu ise bir aile için yeterli değil” diyen Jamilla, “Bazen bir veya iki günlüğüne ekmek bulamıyoruz bu yüzden çocuklar aç uyuyor. Ekmeği dilediğimiz kadar alamıyoruz, kalabalık aileleriz ve ekmeğe ihtiyacımız var. Buğdayı Kızılay’ın yardımıyla yine sınırlı alıyoruz. Elektrikli fırında tandır pişirmeye geri döndük, bu defa da uzun saatler elektrik gelmesini beklemek zorundayız bunun gibi bir çok sebepten dolayı zorluk yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.