Tanrıkulu’dan Kavala kararına tepki: Yargının Karayolları Genel Müdürlüğü’nden farkı kalmadı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, birleştirilmiş Gezi davasında iş insanı Osman Kavala hakkında tutukluğun devamı kararı verilmesine ilişkin olarak, “Türk yargı tarihinde bu da olmaz dediğimiz ne varsa bu davada oldu” dedi.

KRONOS 08 Ekim 2021 GÜNDEM

Çarşı Davası ile birleştirilen ve üçüncü kez görülen Gezi Davası’nın ilk duruşmasında Osman Kavala’nın tutukluğunun devamına karar verildi. Mahkeme çıkışında açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Türk yargı tarihinde bu da olmaz dediğimiz ne varsa bu davada oldu” dedi.

“Yargı denen kurum yok” diyen Tanrıkulu şunları kaydetti: “Bir avukat olarak söylüyorum aynı zamanda Türkiye yargı tarihinde bu kadar da olmaz denilen ne varsa bu davada oldu. Neden oldu? Türkiye’de yargı kurumu yok, olsa yargının bağımsız ve tarafsız mı tartışırız. Yargı denen kurum yok. Yargının Karayolları Genel Müdürlüğü’nden farkı kalmadı. Doğrudan doğruya yürütme organına bağlı bir yargı kurumu var. Buradan da adalet çıkmıyor.”

‘OSMAN KAVALA’YI TUTUKLATAN SAYIN TAYYİP ERDOĞAN’DIR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dört sıfat sahibi olduğunu savunan Tanrıkulu, “Osman Kavala’yı tutuklatan sayın Tayyip Erdoğan’dır. Erdoğan’ın üç sıfatı Anayasada yazılı olan üç sıfatı var. Cumhurbaşkanı, başkomutanlık, AKP Genel Başkanlığıdır. Ama dördüncü sıfatı Türkiye’nin başsavcısıdır, Türkiye’nin baş yargıcıdır.”