TBMM, 2.5 aylık tatilin ardından açılıyor 

TBMM 27. dönem 5. yasama yılına 2.5 aylık tatilin ardından bugün başlıyor. Yeni yasama yılında 'Seçim ve Siyasi Partiler Yasası', '4. Yargı Paketi' ve 'Vergi Yasası' değişikliklerinin önemli gündem maddeleri olması bekleniyor.

KRONOS 01 Ekim 2021 GÜNDEM

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un başkanlığında toplanacak olan TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan açış konuşması yapacak.

SEÇİM VE SİYASİ PARTİLER YASASI 

Ardından da, yaz aylarında bakanlığa atanan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, anayasa gereği yemin edecek. TBMM’nin yeni yasama yılında, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliği, 4. Yargı paketi, vergi yasası değişikliğinin önemli gündem maddeleri olması bekleniyor.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI 

İklim değişikliğiyle mücadeleyi içeren Paris İklim Anlaşması da Meclis’in onayına sunulacak ilk uluslararası sözleşmelerden olacak.

ERDOĞAN, GENEL KURUL’A HİTAP EDECEK 

TBMM’nin yeni yasama yılının başlaması nedeniyle ilk tören, saat 13.30’da TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayacak. Saat 14.00’de toplanacak olan Genel Kurul’da, Şentop’un açılış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama yılının başlaması nedeniyle Genel Kurul’a hitap edecek.

ÇALIŞMA 5 EKİM’DE  

Yeni yasama yılının başlaması nedeniyle TBMM Başkanı’nın ev sahipliğinde geleneksel olarak gerçekleştirilen resepsiyon ise pandemi nedeniyle bu yıl da yapılamayacak. Açılış töreninin ardından Genel Kurul çalışmalarına ara verecek ve 5 Ekim Salı gününden itibaren çalışmaya devam edecek.