Türkiye, boşanma oranlarında AB’yi geride bıraktı

Eurostat'ın verilerine göre, 1964'ten bu yana AB'de evlilik oranları yarı yarıya düşüş gösterirken, boşanma oranları ise iki katına çıktı. Evliliğin en popüler olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye, boşanma oranlarında AB ortalamasını geride bıraktı.

ZAFER CAĞRI 07 Ekim 2021 YAŞAM

Avrupa ve Türkiye’de evlilik sayıları azalıyor. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, Avrupa ülkelerinde evliliğe olan eğilim gittikçe düşüyor. Türkiye, 2019 yılında evliliğin en popüler olduğu ülkelerden biri olsa da evlilik oranları Türkiye’de de düşüş gösteriyor. Peki, Avrupa’da evlilik oranları ve boşanma oranlarının en yüksek olduğu ülkeler hangisi? Türkiye’de durum ne?

Avrupa Birliği’ndeki (AB) uzun vadeli eğilim, boşanma sayıları artarken evlilik sayılarının azaldığını gösteriyor. AB’de evlilik oranı 1964’te bin kişi başına 8,0 ieken bu oran 2019’da 4,3’e düştü. Aynı dönemde, boşanma oranları iki kattan fazla artarak 0,8’den 1,8’e yükseldi. Türkiye, evlilik oranlarında düşüş yaşanmaya devam etse bile, 2019 yılında evliliğin en popüler olduğu ülkelerin başında geliyor.

EVLİLİĞİN EN POPÜLER OLDUĞU ÜLKELER ARASINDA: KIBRIS ZİRVEDE

Eurostat’ın verilerine göre, 2019 yılında evliliğin en popüler olduğu ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. AB ülkeleri arasında nüfusa oranla en fazla evliliğin yapıldığı ülke Kıbrıs Cumhuriyeti oldu. Küçük ada ülkesinde bin kişiden 8,9’u evli. Bu alanda Avrupa ülkeleri arasında zirvede yer alan Kıbrıs’ı Baltık ülkesi Litvanya takip ediyor. Verilere göre, 2019 yılında Litvanya’da her bin kişiden 7’si evli olarak kayıtlara geçti. Avrupa ülkeleri arasında evliliğin en popüler olduğu ülkeler arasında Türkiye 5. sırada yer alıyor. Türkiye’de 2019 yılında her bin kişiden 6,6’sı evli. Avrupa’da evliliğin en popüler olduğu diğer ülkeler ise şu şekilde: Macaristan ve Letonya (her bin kişiden 6.7’si), Romanya (her bin kişiden 6.6’sı) ve Slovakya (her bin kişiden 5.4’ü).

Eurostat’ın verilerine göre 2019 yılında evliliğin en popüler olmadığı ülke ise İtalya oldu. AB ülkesinde 2019 yılında her bin kişiden 3.1’i evli olarak kayıtlara geçti. Bu alanda İtalya’nın ardından 3.2 kişi ile Portekiz ve Slovenya, 3.5 kişi ile İspanya ve Lüksemburg ve 3.7 kişi ile Hollanda geliyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Türkiye, boşanma oranlarında AB’yi geride bıraktı

d Türkiye, boşanma oranlarında AB’yi geride bıraktı

d Türkiye, boşanma oranlarında AB’yi geride bıraktı

 

AB’DE BOŞANMA ORANI İKİ KATINA ÇIKTI: TÜRKİYE, AB ORTALAMASININ ÜSTÜNDE

Avrupa’da evlilik oranlarında ciddi bir düşüş yaşanırken, boşanma oranları da gittikçe yükseliyor. Verilere göre, boşanma oranları 1964 yılından bu yana neredeyse iki kat arttı. Boşanma oranlarının 2019 yılında en yüksek olduğu ülke Lüksemburg, Letonya ve Litvanya oldu. AB ülkelerinde her bin kişiden 3.1’i boşanmış. 2019 yılında AB ülkelerinde bu sayı ortalama 1.8 olarak açıklandı. Kıbrıs, Avrupa’da evliliğin en popüler olduğu ülke olmasının yanı sıra, boşanma vakalarının da en fazla yaşandığı ülkeler arasında.  Kıbrıs’ta 2019 yılında her bin kişiden 2.6’sı boşanmış. Boşanma oranlarının en yüksek olduğu diğer ülkeler ise şu şekilde: İsveç (2.5 kişi), Finlandiya (2.4 kişi), Çekya (2.3 kişi) ve Estonya (2.1 kişi).

Türkiye, boşanma oranlarında AB ortalamasını geçti. Eurostat’ın verilerine göre, Türkiye’de 2019 yılında her bin kişiden 1.9’u boşanmış olarak kayıtlara geçti. Kadına şiddetin dünyada en yaygın olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de boşanma oranı 2018 yılına göre 0.2 kişi artış gösterdi.