“Türkiye, Paris İklim Anlaşmasını onaylamayı para karşılığında kabul etti”

TBMM'nin bu hafta Paris İklim Anlaşmasını onaylamasının, Fransa, Almanya, İngiltere ve iki kalkınma bankası ile yapılan görüşmelerde Türkiye'ye mali destek teklif edilmesi sonucu gerçekleştiği bildirildi.

KRONOS 09 Ekim 2021 DÜNYA

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu hafta Paris İklim Anlaşmasını onaylaması, Erdoğan hükümetine Fransa, Almanya, İngiltere ve iki kalkınma bankası ile yapılan görüşmelerde mali destek garantisi teklif edilmesi sonrası gerçekleştiği bildirildi.

2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşmasını onaylamayan tek OECD ve G20 ülkesi olarak kalan Türkiye, anlaşmaya katılmak için gereken son yasal adım olan Meclis onayını yerine getirmekten yıllarca kaçınmış, nihayetinde TBMM Çarşamba gecesi geç saatlerde anlaşmayı onaylamıştı.

Politico gazetesinde “Avrupa, Türkiye’ye Paris İklim Anlaşmasına katılması için para teklif etti” başlığıyla yayınlanan haberine göre TBMM onayı, Ankara ile Fransa, Almanya, Dünya Bankası’nın Uluslararası Finans Kurumu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası yetkilileri arasında imzalanan ve Türkiye’ye emisyonlarını temizlemek için mali destek sağlanmasını öngören bir anlaşmanın ardından geldi. Gazeteye konuşan kaynaklar, Türkiye’ye yapılacak mali yardımı hükümetlerin mi yoksa kalkınma bankalarının mı sağlayacağını teyit etmemekle birlikte, anlaşmanın detaylarının “zamanında” açıklanacağını söylediler. Müzakerelere İngiltere’nin de dahil olduğu ancak anlaşmayı imzalayan taraflar arasında yer almadığı da belirtildi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dOy birliğiyle kabul edildi: Paris İklim Anlaşması, Dışişleri Komisyonu’na sunulacak

d‘İklim görülmemiş biçimde değişiyor, hemen harekete geçilmeli’

d500 yıllık diplomasi tarihinin ancak bir dipnotu olursunuz

 

Türkiye’nin onay bildirisinde, Paris anlaşmasını “gelişmekte olan bir ülke olarak” uygulayacağı belirtildi. Ancak Avrupa hükümetleri ve bankalarıyla yapılan anlaşmanın ayrıntılarını Politico’ya anlatan kaynaklar, Ankara ile yaptıkları anlaşmanın bir parçası olarak Türkiye’nin sözleşmedeki statüsünün değişmeyeceğini vurguladı.