Türkiye Uzmanı Cook: Erdoğan Türkiye’yi yönetemeyecek kadar hasta olabilir

Steven A. Cook, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ciddi sağlık sorunlarının olduğunu öne sürerek "Sağlığı hakkında söylentiler de var: artan unutkanlık, nefes alma sorunları, kafa karışıklığı, kusma.. ile uğraştığını iddia ediliyor" dedi. Cook, Erdoğan sonrası için en güçlü adayın ise Akar olduğunu yazdı.

KRONOS 01 Ekim 2021 GÜNDEM

Washington’ın önde gelen Türkiye uzmanlarından Steven A. Cook, Erdoğan’ın sağlık durumunun giderek kötüleşdiğini ve 2023’te sahnede olamayabileceğini yazdı.

Amerika’da kimi gözlemcilerin Hulusi Akar’a sempatik baktığını söyleyen Cook, bunun çok yanlış olduğunu ve Savunma Bakanı’nın Erdoğan’la aynı görüşten geldiğini vurguladı. Akar’ın Türkiye siyasetindeki rolünün detaylıca anlatıldığı makalede Cook, “Türkiye cumhurbaşkanının sağlık durumunun kötüye gittiğine dair işaretleri görmezden gelmek ve işlerin yoluna gireceğine umut etmenin büyük bir hata” olacağını işaret ediyor.

Foreign Policy dergisinde yayınlanan makalede Erdoğan’ın 2019 yerel seçimlerinde ağır bir yenilgi aldığına işaret edilerek, “Sözü geçen seçimlerden bu yana düzenli olarak yapılan anketler, AKP’nin Türkiye’nin siyasi kurumları ve medyası üzerindeki kontrolü elinde tutmasına rağmen popülaritesinin düştüğünü ortaya koyuyor. Anlaşılan o ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle genç seçmen grupları arasındaki kabulünü yıpratmış görünüyor” denildi.

Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde aday olmayacak kadar hasta olduğuna yönelik işaretlerin olduğu ifade edilen makalede şu ifadeye yer verildi: “Son aylarda Türk liderin pek de iyi görünmediği bir dizi video ortaya çıktı. Bazıları diğerleri kadar net değil, ancak birlikte ele alındığında Erdoğan’ın sağlığı hakkında bazı bariz sorular gündeme geldi. Örneğin bir videoda başkanın bir dizi merdiveni inmeye çalışırken eşinin yardımına ihtiyacı olduğu göründü.

Bir diğerinde, Anıtkabir’de ayaklarını sürüdüğü ve yürümekte güçlük çektiği ortaya çıktı. Geçtiğimiz Temmuz’da büyük ilgi gören bir videoda ise bayram tebriği yapan Erdoğan bazı sözleri ağzından kaçırıyor gibi görünüyordu.

Bu görüntülere paralel olarak, cumhurbaşkanının sağlığı hakkında söylentiler de var; artan unutkanlık, nefes alma sorunları, kafa karışıklığı, kusma ve intrakardiyak defibrilatör ile uğraştığını iddia ediliyor. Benzer söylentiler göre, cumhurbaşkanı çevresindeki doktor sayısını artırdı, basınla buluşmaları azalttı ve halkla buluşmadan önce avuç dolusu ağrı kesici almak zorunda kalıyor.”

Makalede Erdoğan’ın yakın çevresindeki insanların 20 yılda çok zenginleştiğine işaret edilerek, “yetkililerin, iş adamlarının, medya şahsiyetlerinin ve daha birçokları, kendilerini daha demokratik bir siyasetin belirsizliğine teslim ederek kazançlarını bu kadar kolay riske atmaları pek olası görünmüyor.”

Makalede, Erdoğan sonra için Hulusi Akar, Süleyman Soylu ve Hakan Fidan’ın isimleri sayıldı. Hulusi Akar’ın içlerinde en güçlü aday olduğu, onunda Erdoğan ile ideolojik benzer yerden geldiğini söyledi.