Tütün kentinde fotoğraf festivali

Her yıl dünya çapında 100 fotoğrafçının 200 gün boyunca eserlerini Wilson sokaklarında sergilediği açık hava festivali, misafir fotoğrafçı programıyla bir ay boyunca farklı ülkelerden 12 fotoğrafçıyı ağırlamaya hazırlanıyor.

DENİZ İSTANBULLU 14 Şubat 2021

Fotoğraf: Dave Jordano

New York’tan güneyin en güzel şehirlerinden Savannah’ya kadar uzanan 1300 kilometrelik tren yolculuğundaki duraklardan belki de en ilginci North Carolina eyaletinin Wilson şehridir. 50 bin nüfuslu bu şehir bir dönem Amerika tütün endüstrisinin de merkeziydi. Bugün eski cazibesini kaybetmiş gibi gözükse de son yedi yıldır fotoğrafçıların ve fotoğraf severlerin yeni ilgi odağı.

2021’de 7’ncisi gerçekleşecek olan “Eyes on Main Street” fotoğraf festivali bugüne kadar dünyaca ünlü fotoğrafçılardan James Nachtwey, Olivia Arthur, Eugene Richards, Mary Ellen Mark, Raymond Depardon, Lori Grinker, Stephen Shore, Jo Ann Walters, William Klein gibi isimleri ağırladı.

Her yıl dünya çapınca 100 fotoğrafçının 200 gün boyunca eserlerini Wilson sokaklarında sergilediği bu açık hava festivali ayrıca misafir fotoğrafçı programıyla bir ay boyunca farklı ülkelerden 12 fotoğrafçıyı ağırlamaya hazırlanıyor. 1 Temmuz 2021 ile 30 Haziran 2022 arasında 12 misafir fotoğrafçıyı Wilson’a bekleyen program farklı kültürlerden gelen fotoğrafçıların şehir kültürünü fotoğraflanmasını amaçlıyor. Katılımcıların barınma ihtiyaçlarının karşılanacağı etkinlik, yolculuk masrafları için her fotoğrafçıya 500 dolarlık nakit destek de sağlıyor.

Herhangi bir başvuru ücretinin olmadığı programa katılmak için bir portfolio sunulması, fotoğrafçıların web sayfasıyla birlikte bir başvuru mektubunu eyesonmainstreetresidency@gmail.com adresine 15 Nisan 2021 tarihinde saat 23.59’a kadar göndermeleri gerekiyor. Misafir programını kazanan 12 fotoğrafçı 30 Nisan 2021’de açıklanacak.

Eyes on Main Street Festivali’nin direktörlüğünü kendisi de bir fotoğrafçı olan Jerome De Perlinghi üstleniyor. Festival kapılarını mayıs ayının üçüncü haftasından itibaren fotoğraf severlere açacak.

Geçtiğimiz yıl 45 ülkeden 100 fotoğrafçı katıldığı etkinlik aynı zaman da gezici bir festival özelliğini de taşıyor. Seçilen eserler Eyes on Main Street adına Kore, Çin, Malezya, Mali gibi birçok ülkedeki fotoğraf festivallerinde sergileniyor.

Fotoğraf: Andrew Moore

Festivale dair daha detaylı bilgi için eyesonmainstreetwilson.com adresine bakılabilir.