Uber Türkiye’nin Amerikalı yöneticisi hakkında 2 yıl hapis talebi

UBER yöneticileri hakkında İstanbul'da açılan dava Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasındaki gerilimi tırmandıracak.

KRONOS 05 Ekim 2021 EKONOMİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, SS Yeni Nesil Taksiciler Taşıma ve İşletme Kooperatifi “müşteki”, Uber Türkiye yetkilisi Amerikan vatandaşı Francois Pascal Chadwick da “şüpheli” olarak yer aldı.

Uber Turkey Yazılım ve Teknoloji Hizmetleri Zorlu Şubesi ve Uber Turkey Yazılım ve Teknoloji Şirketinin İstanbul’da “Uber XL” adı verilen araçlarla yaptığı taksicilik tarifeli yolcu taşımacılığının haksız rekabet suçunu oluşturduğuna yer verildiği aktarılan iddianamede, Uber Turkey Yazılım ve Teknoloji Hizmetleri Zorlu Şubesi’nin yetkilisi ve müdürü olarak görev yapan kişinin Barış İ. olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

UBER YETKİLİSİ SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

İddianamede, Uber Turkey Yazılım ve Teknoloji Şirketi’nin suç tarihi itibarıyla yetkilisinin ABD’de yaşayan ve Türkiye’ye hiç gelmediği tespit edilen Francois Pascal Chadwick olduğu aktarıldı.

Şüpheli François Pascal Chadwick’in şikayetle ilgili savunmasını yazılı olarak ABD’deki noter aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği belirtilen iddianamede, şüphelinin savunmasında “haksız rekabet” kapsamında herhangi bir eylemlerinin olmadığını öne sürerek suçlamaları kabul etmediği bilgisine yer verildi.

“HAKSIZ REKABET SUÇU VAR”

Soruşturma kapsamında 12 Mart 2020’de bilirkişi raporu hazırlandığı belirtilen iddianamede, raporda “Uber Türkiye’nin yasal olarak aldığı D2 Yetki Belgesi’ni, amaç ve kapsamı dışında tarifeli taşımacılıkta kullanarak haksız rekabet suçunu işlediği” görüşünün yer aldığı kaydedildi.

İddianamede, daha önce İstanbul 10’uncu Asliye Ticaret Mahkemesi’nin haksız rekabet oluştuğu gerekçesiyle Uber faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildiğine dikkati çekildi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dİmamoğlu’ndan ‘taksi’ açıklaması: İstanbulluyu yoran ve üzen bu sistem değişecek

dUBER faaliyetleri mahkeme kararıyla durduruldu

dYouTuberlara vergi cezaları geldi, YouTube kanalı olan herkes vergi mi ödeyecek?

 

Şüpheli Francois Pascal Chadwick’in yetkilisi ve sorumlusu olduğu şirket tarafından Türkiye/İstanbul’da “Uber” ismi verilen taşıtlarda yapılan tüm taksicilik tarifeli yolcu taşımacılığının haksız rekabet suçu kapsamında kaldığı belirtilen iddianamede, şüpheli Chadwick’in yurt dışında olması sebebiyle Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 253/6’ncı maddesi uyarınca uzlaştırma yoluna gidilemediğinden hakkında bu iddianamenin hazırlandığı anlatıldı.

SAVCI İKİ YILA KADAR HAPİS TALEP ETTİ

İddianamede, soruşturma kapsamında elde edilen deliller kapsamında şüpheli Francois Pascal Chadwick’in “haksız rekabet” suçunu işlediğine kanaat getirildiği anlatılarak, bu sebeple şüphelinin Türk Ticaret Kanunu’nun 62/1. maddesi uyarınca 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamede ayrıca “haksız rekabet” suçundan Barış İ. hakkındaki soruşturma evrakının ise bu dosyadan ayrılarak uzlaştırma bürosuna gönderildiği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul 10’uncu Asliye Ticaret Mahkemesi, 16 Ekim 2019’daki duruşmada, Uber’in hizmetlerinin haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle durdurulmasına, Uber hizmetlerinin sunulduğu www.uber.com ile Uber mobil uygulamaları ve Uber XL isimli hizmete erişimin engellenmesine karar vermişti.

Bu kararla Türkiye’de hizmet veren ve taksicilerin itiraz ettiği Uber’in faaliyetleri de durdurulmuştu.