Ukrayna sınırından, Avrupa Birliği’ne kaçak geçmeye çalışan 4 Türk yakalandı

İşsizlik, hayat pahalılığı ve demokrasi sorunları nedeniyle Türkiye'den kaçış sürüyor. Sadece Ekim ayının ilk 7 gününde Lviv sınırından kaçarken yakalanan Türk sayısı 10’u buldu.

YUNUS ERDOĞDU 07 Ekim 2021 GÜNDEM

Türkiye vatandaşı 4 kişilik yasadışı göçmen grup devlet sınırından geçmeye çalışırken gözaltına alındı. Göçmenler dün gece Mukaçevo müfrezesinin sınır muhafızları tarafından Transkarpatya’da gözaltına alındı.

Lujanka birimi, Ukrayna-Macaristan sınırında devriye gezerken dört kişinin bariyeri geçmeye çalıştığını gördü. Askerleri fark eden göçmenler kaçmaya çalıştı. Ancak kaçakları durdurmak için sınır muhafızları havaya uyarı ateşi açtı, ardından dördü de gözaltına alınarak sınır yakınındaki karakola götürüldü.

ALMANYA’YA ULAŞMAK İSTİYORLAR

Dördünün de üzerinden, Türkiye pasaportu çıktı. Sınır muhafızları, yaptıkları sorguda Türklerin yasadışı seyahatlerinin nihai hedefinin, Almanya olduğunu öğrendi.

Şu anda Mukaçevo Sınır Muhafız Müfrezesinde tutulan Türklerin akıbeti yakında çıkarılacakları mahkeme tarafından karara bağlanacak.

5 EKİM’DE LVİV’DE DE BİR TÜRK YAKALANDI

Geçtiğimiz 5 Ekim’de de Lviv bölgesindeki Rava-Ruska departmanının sınır muhafızları tarafından bir Türk vatandaşı daha gözaltına alındı.

Sınır biriminin müdahale ekibi, devlet sınırından birkaç yüz metre önce, Polonya’ya yürüyen bir yolcuyu durdurdu. 20 yaşındaki Türk vatandaşının yasal bir şekilde, Ukrayna’ya giriş yaptığı tespit edildi. Yanında kimlik belgeleri de bulunan şahsın normal sınır kapıları dışında, kaçak olarak AB’ye girmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Bu yılın başından bu yana, Lviv müfrezesinin sınır muhafızlarının, devlet sınırını yasadışı olarak ihlal etmeye teşebbüs ettiği için 62 vakada, 130’dan fazla Türk vatandaşını gözaltına aldığı belirtildi.

1 EKİM’DE 5 TÜRK YAKALANDI

1 Ekim’de Lviv müfrezesinin sınır muhafızları 3 Türk vatandaşını yasadışı olarak sınırı geçme teşebbüsünden gözaltına aldı.

Aynı gün ekipler, 19 ve 20 yaşlarındaki iki Türk vatandaşını daha aynı mevkide gözaltına aldı.
Gözaltına alınan 5 Türk’ün de üzerinde kimlik belgeleri vardı ve Ukrayna topraklarına yasal olarak girdikleri ancak illegal olarak Avrupa Birliği’ne geçmeye çalıştıkları anlaşıldı. Haklarında hukuki süreç başlatıldı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dSığınmacılara şiddet uygulayan maskeli kişiler AB polisleri

dYunan Mülteci Konseyi, ‘Utanç verici’ diyerek geri itme politikasını eleştirdi

 

Daha önceki bir vakada da Türklerin kaçak geçişleri, Türk yapımı insansız hava araçlarıyla tespit edilmişti.