Cemal Enginyurt MHP’den kovulunca ‘aydınlandı’: Saray’dan millete para kalmıyor

Eski MHP'li, Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Saray’dan millete para kalmıyor" diyerek Erdoğan yönetimini eleştirdi: Hele Sarayımızda 3, 5, 6 maaş alan çok değerli bürokratlarımız var!

KRONOS 03 Ekim 2021 GÜNDEM

MHP’den ihraç edildikten sonra Demokrat Parti’ye geçen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, FOX TV’de ‘Çalar Saat’ programına katıldı. İlker Karagöz’ün konuğu olan Enginyurt, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik sert eleştiriler getirdi.

Başkanlık Sistemi’ne 2018 yılında destek verdğini söyleyen Enginyurt, “3.5 yıl içerisinde gördüm ki, Başkanlık Sistemi, milletvekiline hiçbir değer katmayan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni yok sayan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hiçbir işlevin yerine getirilemediği bir sürece götürdü.” dedi.

‘SARAY’DAN MİLLETE PARA KALMIYOR’

Erdoğan yönetimini eleştiren Enginyurt, “Saray’dan millete para kalmıyor. Sarayımızın maliyeti çok yüksek. Yıllık yakıt giderleri, harcama giderleri çok yüksek. Hele Sarayımızda 3, 5, 6 maaş alan çok değerli bürokratlarımız var! Tabi zor geçiniyorlar! Adam Saray’da danışman, Saray’da görev yapıyor 85 bin lira maaş alıyor. 85 bin lirayla nasıl geçinebilir adam yani! Saray’da yenileni, içileni görüyor, aynı şekilde yeme-içme ihtiyacı hissediyor.” şeklinde konuştu.

‘BEN ERDOĞAN MIYIM Kİ KANDIRILAYIM?’

Enginyurt, “’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne oy istedi, şimdi güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunuyor. O dönem kandırıldı mı?’ yönündeki soruya, “(Gülerek) Ben Recep Tayyip Erdoğan mıyım ki kandırılayım yani? Öyle bir şey yok. Biz kandırılmadık. Biz o gün, MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli’nin, ‘Cumhur İttifakı’nı destekliyoruz’ anlayışı doğrultusunda liderin almış olduğu karara bağlılığımızı ifade ederek MHP Genel Başkanı’nın desteklediğini desteklemek için destekledik. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da hakikaten kazanması için büyük mücadele verdim. Ama bu 3.5 yıl içerisinde gördüm ki, kötü gidiyor her şey. Böyle bir sistemi neden savunmaya devam edeyim?” diyerek karşılık verdi.

‘MİLLETVEKİLLERİNİN İTİBARI YOK BU SİSTEMDE’

Enginyurt sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlar, genel müdürler, müsteşarlar, valiler, kaymakamlar, daire başkanları şu havadalar: ‘Meclis kim? Milletvekili kim? Ben Cumhurbaşkanı’na bağlıyım. Ben Cumhurbaşkanı tarafından buraya getirildim.’ Dolayısıyla AK Partili vekiller bile bunun farkındalar. Seçmene söz verdiler; ‘Hastane yapacağız, yol yapacağız, spor salonu yapacağız’ dediler ama hiçbir Bakan’a ulaşmıyorlar. Bakan’a ulaşsalar bile Bakan ciddiye almıyor, adeta ti’ye alıyor, dalga geçiyor. Milletvekillerinin itibarı yok bu sistemde.

‘YEDİRMEKTEN MİLLETE KAYNAK KALMIYOR’

Tutsun da asgari ücretli gibi ‘Evimin kirasını veremedim’ diye ağlasın mı? Asgari ücretli gibi elektrik faturasını ödemesin mi bu adam! Yazık günah değil mi, doğal gaz alamamazlık mı yaşasın! Doğal gazı mı kapansın bu arkadaşlarımızın! Çünkü evleri o kadar büyük ki maşallah her birinin evi en az 10 milyon lira. Dolayısıyla böyle bir evde yaşarken tutup da asgari ücretli gibi, işsiz gibi, yurt bulamadığı için banklarda yatan gibi yaşayamaz bu arkadaşlarımız! Sayın Cumhurbaşkanı da zaten bunlara yedirmekten, bunlara vermekten millete devlet kaynaklarını kullanamıyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dMHP’den ihraç edilen Enginyurt: Şimdi mahallenin haini biz olduk

dEnginyurt: Akşener’in 715 imzayla kazandığı kongreyi iptal ettirdik

 

ULUYARAK ÜNLÜ OLDU

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “En büyük ahdimi gerçekleştiriyorum” diyerek, 2019’da gittiği Kazakistan’ın güneyinde yer alan Tanrı Dağları’nda bozkurt gibi ulumuştu. Enginyurt ulumadan önce, “Türk milliyetçisi olarak, bir Türkçü olarak, Tanrı Dağı’ndan bozkurt ulumasını bütün dünyaya duyurmak, benim için en büyük ahdi. Ahdimi gerçekleştiriyorum” diyerek iki kez bozkurt gibi uludu.