Valilik göçmenlerin canını değil, ihracatı düşündü: Tesisleri jiletli tellerle çevreleyin

Edirne Valiliği'nden dinlenme tesislerine, "Düzensiz göçmenler TIR akışını yavaşlatıyor, tesis alanlarını jiletli tellerle çevreleyin" diye yazı gönderdi.

KRONOS 02 Ekim 2021 GÜNDEM

Edirne Valiliği, Kapıkule yolu üzerindeki dinlenme tesisleri için, “Göçmenler TIR’ların brandalarını kesip içine saklanarak yurtdışına kaçıyor. Bu da TIR akışını yavaşlatıyor, ihracatımız zora giriyor. Tesislerin etrafını 2.5 metrelik beton duvar ve jiletli telle kapatın” talimatı verdi. Tesislere 1 Ocak’a kadar süre tanındı.

Türkiye’den Avrupa’ya karayolu ile yapılan ihracatın en önemli noktası konumundaki Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan günlük çıkış yapan TIR sayısı 1300’ler seviyesinde. Çeşitli yollardan Türkiye’ye gelip Avrupa ülkelerine gitmek isteyen sığınmacıların de son zamanlarda kullanmaya başladığı kapıya ilişkin Edirne Valiliği’ninbir karar aldığı ortaya çıktı.

“İHRACAT BÜYÜK ZARAR GÖRÜYOR”

Hürriyet gazetesinin haberine göre; Vali Yardımcısı Ali Uysal imzasıyla 24 Eylül’de, Kapıkule yolu üzerindeki dinlenme tesislerine bir yazı gönderildi. Yazıda, Kapıkule’nin önemine işaret edilerek, “Yurtdışına çıkmak isteyen düzensiz göçmenler, TIR’ların hizmet aldığı tesislere geliyor. Bu kişiler, brandalarını keserek TIR’ların içine giriyor. Bu nedenle ihracatımız ve TIR akışı büyük ölçüde yavaşlıyor. Bu durum büyük bir zarara da yol açıyor” denildi.

Yazının devamında, tespit edilen soruna ilişkin tesislere yönelik şu önlemlerin alınması istendi: “Her tesis kendi alanının çevresini beton ve/veya tel duvarlarla çevrelesin. Bu beton ve/veya tel duvarların üzerlerinde helezon Jiletli Tel olmalı. Bu duvarların toplam yüksekliğinin ise yerden en az 2.5 metre, göçmenlerin giremeyeceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor.”