Venezuela para birimi Bolivar’dan 6 sıfır atacak

Venezuela, ülkedeki ekonomik krizde para transferini daha da karmaşıklaştırdığı gerekçesiyle para birimi Bolivar’dan 6 sıfır atmaya karar verdi. Venezuela uzun zamandır dünyada açık ara en yüksek enflasyon oranına sahip ülke ve ülkedeki enflasyon oranı yüzde 2700'lerde.

KRONOS 01 Ekim 2021 DÜNYA

Ülkede uzun yıllardır görülen çok yüksek enflasyon oranları Venezuela hükümetini bir kez daha piyasaya yeni bir para birimi sürmek zorunda bıraktı. Şu an 1 Amerikan doları yaklaşık olarak dört milyon iki yüz bin Venezuela bolivarına denk geliyor. 6 sıfır atılan yeni para birimi tedavüle girdiğinde ise 1 Bolivar yaklaşık olarak 0.23 Amerikan dolarına tekabül edecek. Basılacak en yüksek değerli para 100 Bolivar olacak ve yaklaşık olarak 23 Amerikan doları değerinde olacak. Venezuela merkez bankası yapılacak değişikliğin para biriminin değerini etkilemeyeceğini fakat paranın kullanımını kolaylaştıracağını belirtti.

Değişiklik nakit para transferlerini ve muhasebecilik işlerini kolaylaştırmak için yapılıyor fakat insanlar günlük hayatlarında sıklıkla yüksek enflasyon sebebiyle sürekli değer kaybeden ülkelerin para birimi bolivar yerine Amerikan doları yada PayPal gibi dijital ödeme yöntemlerini kullanıyor.

Gayri safi yurtiçi hasılası 2013’den bu yana yaklaşık olarak yüzde 80 azalan Venezuela’da bolivar sadece bu yıl yüzde 75’e yakın değer kaybetti.

Venezuelalılar para birimlerinden atılan sıfırlara pek de yabancı değiller. Son 15 yıl içinde bolivardan 3. kez sıfırlar atıldı. Venezuela bolivarından 2008 yılında, Hugo Chavez döneminde 3 sıfır atılmıştı. 2018 yılında Maduro, bolivardan 5 sıfır daha attıldı. Yapılan son düzenleme ile Maduro döneminde Venezuela bolivarından 11 sıfır atılmış olacak.

Venezuela uzun zamandır dünyada açık ara en yüksek enflasyon oranına sahip ülke. Mayıs ayında yapılan son açıklamaya göre ülkedeki enflasyon oranı yüzde 2720. Venezüela’yı yüzde 388 ile Sudan ve yüzde 138 ile Lübnan takip ediyor. Türkiye ise yüzde 19.25 ile dünyada en kötü enflasyona sahip 12. ülke olarak göze çarpıyor.