Warhol’un bir yılını fotoğraflayan McCabe yaşamını yitirdi

Dünyanın en önemli sanatçılarından Andy Warhol’un binlerce kare fotoğrafını çeken ve Warhol’un bir dünya starı olmasında epey emeği olan fotoğrafçı David McCabe 80 yaşında hayatını kaybetti.

DENİZ İSTANBULLU 26 Mart 2021

Pop art sanat akımının en önemli temsilcisi Andy Warhol’un sıra dışı kariyerinin başlangıcında birlikte çalıştığı ve sanatçının binlerce fotoğrafında imzası bulunan fotoğrafçı David McCabe 80 yaşında New York’ta vefat etti. 20 yaşından İngiltere’den Amerika’ya sanat eğitimi almak için gelen McCabe, 1964’te Warhol’un yaptığı teklife bir yıl boyunca sanatçıyı fotoğraflıyor.

McCabe, 2011 yılında The Arts Desk yayın organına verdiği bir röportajda, “Warhol’un kim olduğunu bile bilmiyordum. New York’ta tanınıyordu ama her şey onu fotoğrafladığım bir yıl içinde değişti” demişti.

Life, Harpers Bazaar, Mademoiselle, W, French Elle, French Vogue, and London Times gibi sayısız yayın organında fotoğrafları yayınlanan McCabe’in daha önce hiç yayınlanmamış Warhol fotoğrafları 2003 yılında Phaidon Press tarafından kitap haline getirilmişti.

Genç ve hevesli bir fotoğrafçı olan McCabe, Warhol’u fotoğrafladığı bir yıl içinde sıra dışı bir çok insanın da fotoğrafını çekme imkanı buldu. Salvador Dali, Mick Jagger bu isimlerden sadece birkaçı. Warhol’u fotoğrafladığı bir yıl içinde kendisinden sadece flaş kullanmamasını istediğini; bunun sebebinin ise kendisinin sürekli bir fotoğrafçıyla birlikte dolaştığının bilinmemesi olduğu ifade etmişti.

David McCabe’nin fotoğraflarına davidmccabephotography.com adresinden ulaşabilir.