‘Yalnız seyahatten korkmayan’ Orkin’in fotoğrafları Berlin’e geliyor

“Yalnız seyahat etmekten korkmayın” başlıklı bir serinin parçası olan çalışmaları ile birlikte Amerikalı fotoğrafçı Ruth Orkin’in özgün bir seçkisi Almanya'nın başkenti Berlin'e geliyor.

GÜLNUR HASESOĞLU 18 Temmuz 2021

Ruth Orkin / fhochdrei.org

Ruth Orkin 1940 ve 1950’li yılların birkaç profesyonel kadın fotoğrafçıdan biri. Fotoğrafları New York Times gazetesinde, Look ve Life dergilerinde yayımlandı, MOMA’nın (Museum Of Modern Art) koleksiyonuna girdi. 10 yaşında fotoğraf çekmeye başlayan Orkin, fotoğraf muhabiri ve film yapımcısı olarak hayatını sürdürdü. 1939’da ilk büyük fotoğraf çalışmasını çıkardı. 17 yaşında, 1939 Dünya Fuar’ını görmek için Los Angeles’tan New York’a bisiklet gezisine çıktı ve yol boyunca fotoğraf çekti. 1945’te serbest fotoğrafçılık kariyerine başladı.

Ruth Orkin / fhochdrei.org

“Yalnız seyahat etmekten korkmayın” başlıklı bir serinin parçası olan çalışmaları ile birlikte Amerikalı fotoğrafçı Ruth Orkin’in özgün bir seçkisi Almanya’nın başkenti Berlin’e geliyor. Sergi, Freiraum für Fotografie galerisinde 4 Eylül – 21 Kasım 2021 tarihleri arasında görülebilecek. Freiraum für Fotografie’nin yaptığı basın açıklamasına göre sergi Katharina Mouratidi, Nadine Barth ve Hatje Cantz tarafından düzenleniyor.

Ruth Orkin / fhochdrei.org

İSRAİL’E SEYAHAT

Ruth Orkin’in fotoğrafçılık kariyerine kısa bir bakış atılınca fotoğrafla olan güçlü ilişkisi ortaya çıkıyor. Orkin Life dergisi tarafından 1951’de İsrail’e seyahat etmesi için görevlendirildi. İsrail’de ülkeyi, sakinleri, ve Kibbutz’daki hayatı görüntüledi. İsrail’e gittiği bu gezi onun en önemli kişisel deneyimlerinden birisi oldu.

İTALYA’DAKİ AMERİKALI KIZ FOTOĞRAFI

Ruth Orkin’in en ünlü görüntülerinden birisi de 1951’de çekilen İtalya’daki Amerikalı Kız fotoğrafı. Fotoğraftaki kızı Floransa’daki seyahat arkadaşı Ninalee Craig canlandırdı. Fotoğrafta Ninalee Craig erkeklerle çevrili bir sokakta yürüyor. Bu fotoğraf, savaştan sonra Avrupa’da seyahat eden kadınların karşılaştıklarını zorlukları anlatan, “Yalnız seyahat etmekten korkmayın” başlıklı bir serinin parçası. Orkin çalışmaları boyunca toplumun beklentilerini deneyimleyerek onları yansıtmaya çalıştı. Fotoğrafları o zamanların modern, özgür ve algısal yorumlarıydı kuşkusuz.

SERGİ HAKKINDA

Sergi açılış konuşmasını Katharina Mouratidi, Nicola von Velsen ve Nadine Barth yapacaklar. Freiraum für Fotografie’nin açıklamasına göre her ayın ilk Pazar günü ve her üçüncü Çarşamba günü rehberli sergi turları olacak. Turlarda, sergilerdeki fotoğraflar hakkında arka plan bilgisi verilecek.

Ruth Orkin / fhochdrei.org

Sergi giriş ücreti 5 Euro, indirimli ücreti ise 3 Euro. Tur tarihleri ise şu şekilde: Pazar günleri (5 Eylül, 3 Ekim ve 7 Kasım) saat 11:00’de, Çarşamba günleri ise (15 Eylül, 20 Kasım ve 17 Kasım) saat 19:00’da gerçekleşecek.