Yeni suçlama: Cemaat köylerde zeki öğrenci aradı, mülakatta nasıl giyinecekleri anlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen cemaati mensuplarının zeki öğrenci aradığını, başarılı olup kaymakamlık sınavlarına hazırlananların bir eve alınarak nasıl giyinip nasıl konuşacaklarının kendilerine anlatıldığını iddia etti.

KRONOS 30 Eylül 2021 GÜNDEM

Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar sürerken suçlamalara her gün bir yenisi ekleniyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, cemaat mensuplarının köy köy dolaşıp zeki öğrenci aradığını, aralarından başarılı olup kaymakamlık sınavlarına hazırlananların bir eve alınarak nasıl giyinip nasıl konuşacaklarının kendilerine anlatıldığını iddia etti.

Yeni Şafak’ın aktardığına göre, Savcılık Gülen cemaatininin mülki idare yapılanması iddiasıyla yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan Eskişehir Sarıcakaya eski kaymakamı Mubarek Agitoğlu hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma”, “resmi belgede sahtecilik” suçlamalarından 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

SUÇLAMA: ZEKİ ÖĞRENCİ ARADILAR, BARINMA İMKANI SAĞLADILAR

İddianamede, cemaatin oluşturduğu heyetler, köylere yaptığı ziyaretlerde ortaokulda okuyan zeki ve çalışkan çocukları tespit ettiği öne sürüldü. Haberde “Bu kişiler ayrıca, üniversiteye hazırlık döneminde örgütün dershanelerine giden ve üniversiteyi kazanan ancak barınma sıkıntısı yaşayan ekonomik durumu kötü öğrencileri de ağlarına düşürerek örgüte kazandırdı.” ifadeleri kullanıldı.

‘MÜLAKAT PROVASI YAPTIRILDI’

Cemaatin, üniversiteye giriş sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından mülki idare amiri olabileceklerini düşündükleri kişileri, iktisadi ve idari bilimler ya da siyasal bilgiler fakültelerine yönlendirdiği iddia edildi.

Kaymakamlık sınavını kazananların ise, başka bir eve alınarak mülakat hazırlıklarına başlandığı öne sürüldü. Burada kendilerine nasıl giyinip nasıl konuşacakları anlatıldığı, kaymakamlık mülakat provaları yaptırıldığı da iddialar arasında yer aldı.