Yolsuzluk, dolandırıcılık suçluları terfi ile ödüllendirildi

Mardin eski kayyumu Mustafa Yaman’ın 'manevi kızı' Merve Erciyas’ın görevden alındıktan sonra Çorum Valiliği’nde, 'manevi oğlu' Burak Bahadır Tuzlu’nun ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda görevlendirildiği ortaya çıktı. Yaman'ın 'kızım' dediği Erciyas'ın düğünü de belediye kasasından yapılmıştı.

KRONOS 01 Ekim 2021 GÜNDEM

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum olarak atanan ve 11 Haziran 2020’de merkeze çekilen Mustafa Yaman hakkında açılan soruşturmalara rağmen Mülkiye Başmüfettişi olarak görevde bulunuyor. Yaman döneminde usulsüzlük ve yolsuzluklara karıştıkları tespit edilen birçok kişi, müfettiş incelemesi sonucu peş peşe görevden alındı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre yolsuzluk, usulsüzlük ve kayırmacılıktan görevden alınanlar başka illerde terfi ettirilmiş bir şekilde görevlendirildi.

ERCİYAS BUGÜNE KADAR İŞ BAŞI YAPMADI

Kayyum Yaman’ın “manevi kızı” olarak tanınan Merve Erciyas Çatal, görevden alınmasının ardından “geçici görevle” Mardin’de bulunan polis eşiyle birlikte Yaman’ın memleketi Çorum’a yerleşti.

Hemen ardından ise Çorum Valiliği’nde Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni olarak göreve başlatıldı. Erciyas’ın doğum yaptığı gerekçesiyle bugüne kadar iş başı yapmayarak izin kullandığı öğrenildi.

DÜĞÜN DE BELEDİYE KASASINDAN

Erciyas’ın kendi düğününün masraflarını belediye kasasından karşıladığı, yine belediye kasasından eşine hediyeler aldığı, ihalelerde usulsüzlük yaptığı, yapılmamış yardımları yapılmış gibi gösterdiği, işçilere baskı ve Kürtçe düşmanlığı yaptığı tespitleri yer almıştı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d‘Mardin kayyımı 15 Milyon TL’lik ihaleden 30 Milyon TL kazandı’

dEski Mardin kayyımı Yaman’a 540 milyonluk yolsuzluk soruşturması

dEski Mardin kayyımının usulsüzlükleri bitmiyor: 15 milyonlık 6 ihaleye daha soruşturma

 

‘MANEVİ OĞUL’A BAKANLIK GÖREVİ’

Söz konusu isimlerden biri de Kayyum Yaman’ın “manevi oğlu” olarak Mardin’de Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı yaptırılan Burak Bahadır Tuzlu. Yaman’ın merkeze çekilmesinin ardından görevden alınan Tuzlu, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvan Barınağı’nda görevlendirildi. Tuzlu, bir süre sonra kenti terk ederek, Ankara’ya yerleşti.

Tuzlu’nun, bir süre sonra da Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda görevlendirildiği öğrenildi.Tuzlu, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından belediyeye gelmemiş, belediyeye ait 5 adet Yamaç paraşütünü kendisiyle birlikte götürmüştü. HDP yönetiminin defalarca paraşütleri istemesine rağmen iade etmeyen Tuzlu, belediyeye yeniden kayyum atanmasının ardından tekrar Daire Başkanı olarak görevlendirilmişti.

ÇORUM İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLDU

Kayyum döneminde Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanı sıra belediyede İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı ve Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı olan Yakup Sarı da, Kasım 2019’da önce merkeze çekilmiş, ardından Çorum İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanmıştı.

Sarı, bir süre sonra Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde görevli olduğu sırada “Zimmet” suçu işlediği gerekçesiyle görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nda Personel Genel Müdürlüğü Koordinasyon Birimi’nde görevlendirilmişti.

VEKİL DANIŞMANI OLARAK MECLİS’TE 

Kayyumun “Kara kutusu” olarak bilinen ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Teknik Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirilen Cengiz Ergül ise, Eylül 2019’da kentten ayrılmıştı.

Ergül, daha sonra kayyım dönemine ilişkin açılan yolsuzluk davalarında sanık olarak ortaya çıktı. Ergül, kentten ayrıldıktan sonra AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez’in danışmanı olarak Meclis’te görevlendirildi.