‘Yurt çıkmayan öğrencilere burs verilsin’ önerisini AKP-MHP reddetti

CHP'li milletvekilleri, yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilmesi için öneride bulundu. Önerge, AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedilirken, CHP'li Özkan, "AKP ve MHP, öğrencileri sokakta bırakmaya kararlı" dedi.

KRONOS 07 Ekim 2021 GÜNDEM

CHP milletvekilleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne, yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilmesini öngören bir madde eklenmesi için önerge verdi. Öğrencilerin barınma sorununa dikkat çekilen önergede şöyle denildi:

‘ÖĞRENCİLERE ASGARİ ÜCRETİN YARISI KADAR BURS VERİLSİN’ 

“3/3/2004 tarihli ve 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs Kredi Verilmesine İlişkin Kanun’un 2’nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

Yurt içinde yükseköğrenim gören öğrencilerden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yurt tahsisi yapılamayanlara, on altı yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücret tutarının yarısına kadar her ay karşılıksız olarak burs verilir. Bu tutar damga vergisi dahil hiçbir kesintiye tabi tutulamaz.

Söz konusu tutar, kira kontratı ile kanıtlanması şartıyla konutlarının yükseköğrenim gören öğrencilere kiralayanların banka hesaplarına Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından direkt olarak aktarılır. Bu konudaki usul ve esasları belirlemeye, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun bağlı olduğu bakan yetkilidir.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d“Barınamıyoruz” diyen öğrencilerden battaniyeli yürüyüş

dYurt ve ev bulamayan öğrenciler memleketlerine geri dönüyor

 

AKP VE MHP ÖĞRENCİLERİ SOKAKTA BIRAKMAKTA KARARLI’ 

Söz konusu önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini sosyal medya hesabından duyuran CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, şu açıklamayı yaptı:

“AKP ve MHP öğrencileri sokakta bırakmaya kararlı. Yurt çıkmayan öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar burs verilsin dedik. AKP ve MHP reddetti.”