Foto muhabirliğinin altın çağları

Foto muhabirleri tek bir kareyle insanlara dünyaları gösterebilir. Dünya tarihine geçen pek çok olayda en ön saftadırlar, fotoğraf makineleriyle o

KRONOS 09 Mayıs 2020

Foto muhabirleri tek bir kareyle insanlara dünyaları gösterebilir. Dünya tarihine geçen pek çok olayda en ön saftadırlar, fotoğraf makineleriyle o anları dondurur ve belgelerler. Bu kareler, kolektif hafızayı oluşturur.

Örneğin, Robert Capa’nın İspanya İç Savaşı’nda çektiği fotoğraflar, René Burri’nin Che Guevara’nın portresi veya Marc Riboud tarafından çekilen ABD Ulusal Muhafızları’nın önünde tek başına duran genç bir kadının fotoğrafı, siyaset anlayışını nesiller boyu şekillendirdi.

Almanya’da düzenlenen “Zamanın Tanıkları: Foto Muhabirliğin İkonları, 1932 – 1986” adlı sergi, ziyaretçiyi foto muhabirliğin altın çağı olarak adlandırılan yıllara doğru bir görsel yolculuğa çıkarıyor.

Time Magazine, Paris Match, Spiegel ve Stern gibi yüksek tirajlı dergilerde yayınlanan fotoğrafları bir araya getiren sergide eserleri yer alan isimler şunlar:Eve Arnold, Micha Bar-Am, Bruno Barbey, René Burri, Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, Elliott Erwitt, Leonard Freed, Jean Gaumy, Burt Glinn, Ernst Haas, Josef Koudelka, Erich Lessing, Peter Marlow, Susan Meiselas, Wayne Miller, James Nachtwey, Marc Riboud, Miguel Rio Branco, George Rodger, Sebastião Salgado, David Seymour, Chris Steele-Perkins, Dennis Stock.

İspanya, 1936 Fotoğraf: © Robert Capa, Magnum Photos

Moskova, 1951 Fotoğraf: Henri Cartier-Bresson/Magnum Photos

Arlington. Virginia, 25 Kasım 1963. Fotoğraf: Elliott Erwitt/Magnum Photos.

Vietnam Savaşı’na karşı barış yürüyüşü, Washington D.C., 1967. Fotoğraf: Marc Riboud, Magnum Photos

Fotoğraf: Josef Koudelka/Magnum Photos