Zamanlaması manidar operasyon: 6 Rus ajanı yakalandı

TRT Haber’in duyurduğuna göre güvenlik birimleri İstanbul ve Antalya'da casusluk operasyonu gerçekleştirdi, 6 Rus vatandaşı gözaltına alındı. Operasyonun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretinden hemen sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.

KRONOS 09 Ekim 2021 GÜNDEM

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Antalya ve İstanbul’da yaptığı operasyonda “siyasi ve askeri casusluk” faaliyetlerinde bulunduğu öne sürülen 6 Rus ajanın yakalandığı duyuruldu.

TRT Haber’in aktardığına göre; istihbarat birimlerinin bir süredir izlediği Rus casuslarına yönelik operasyon için düğmeye basıldı. İddiaya göre İstanbul ve Ankara’daki iki adrese yapılan baskınlar sonucu 6 Rus vatandaşı gözaltına alındı. Haberde, yakalanan kişilerin yanlarında yüklü miktarda para ve susturucu takılmış tabancalarla çok sayıda mühimmat bulunduğu bilgisine de yer verildi. Rus vatandaşlarının Türkiye’ye ‘siyasi ve askeri casusluk’ amaçlı geldiği iddia edildi.

DAMADIN SİHALARININ ÜRETİLDİĞİ TESİSİ “İZLEYEN” İKİ RUS SINIRDIŞI EDİLMİŞTİ

MİT’in yakalanan şahısların irtibatta olduğu kişileri ve hedeflerini de mercek altına aldığını iddia eden TRT Haber, geçtiğimiz aralık ayında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’In damadı Selçuk Bayraktar’ın CEO’su olduğu Bayraktar TB2 SİHA’larını üreten Baykar firmasının Ankara’daki tesislerini gözetledikleri sırada ‘gazeteci’ görünümlü 2 Rus vatandaşı daha yakalandığını ve sınırdışı edildiklerini de hatırlattı.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNDEN 10 GÜN SONRA…

İstanbul ve Antalya’da “siyasi ve askeri casusluk yapan” 6 Rus ajanın yakalanması, geçtiğimiz 29 Eylül’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’in Soçi’de gerçekleştirdiği “ikili” görüşmeden hemen sonra olması dikkat çekti.