40 fotoğrafçı, ‘İnsan Çağı’nda hayvanları fotoğrafladı

Dünyaca ünlü 40 vahşi yaşam fotoğrafçısı ‘HIDDEN – Tiere im Anthrophozän’ adlı projede bir araya geldi. Hayvanların doğal yaşamına dikkat çekmeyi amaçlayan fotoğraf sergisi 12 Şubat-8 Nisan tarihleri arasında Berlin’deki ‘freiraum für fotografie’ görülebilir.

KRONOS 17 Ocak 2021

Fotoğraf: Aitor Garmendia / fhochdrei.org

Berlin’deki ‘freiraum für fotografie’ müzesi, 12 Şubat’ta kapılarını ‘HIDDEN – Tiere im Anthrophozän’ [Saklı: Antroposen’de Hayvanlar] adlı yeni bir sergi için açacak.

Proje için aralarında dünyaca ünlü vahşi yaşam fotoğrafçılarından Daniel Beltrá, Aaron Gekoski and Britta Jaschinskin’in de bulunduğu kırk fotoğrafçı bir araya geldi.

‘Antroposen’, yani Sanayi Devrimi’nden bugüne kadar geçen ve devam eden süreci, ‘İnsan Çağı’nı merkeze alan sergi, hayvanların doğal yaşamına dikkat çekmeyi ve bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Fotoğraf: Britta Jaschinsnki / fhochdrei.org

SIRF BİZ EĞLENEBİLELİM DİYE…

40 fotoğraf sanatçısı, çektikleri fotoğraflarla, ‘İnsan Çağı’nda hayvanların sırf insanlar rahat etsin diye nasıl bir ‘zulme’ maruz bırakıldıklarını gözler önüne seriyor. Hayvanların her gün katlandığı bu duruma dikkat çekmek isteyen serginin sunumunda amaç fotoğrafçıların dilinden şöyle anlatılıyor: “Son trendleri yakalamak uğruna hayvanlar ve insanlar için kabul edilemez şartlar altında üretilen kıyafetleri giyiyor, sırf biz eğlenebilelim diye, hayvanların doğal yaşam alanlarından koparılıp sergilendiği hayvanat bahçelerini ziyaret ediyoruz. Ancak alternatifleri ciddiye almak yerine fabrika çiftçiliğini kabul ediyoruz ki günlük etimiz her gün tabağımıza gelsin. Bilim adı altında hayvanların üstünde deneyler yapıyor, derilerini giyiyor ve etlerinden istifade ediyoruz.”

Fotoğraf: Jo McArthur / fhochdrei.org

Sergide yer alan fotoğraflar; endüstriyel tarıma ve hayvancılığa, moda ve eğlence sektörlerine bir bakış sunuyor. Böylece hayvanların her gün maruz kaldığı ‘zulüm’ gözler önüne seriliyor. Tam da bu noktada şu soru çıkıyor karşımıza: “Nasıl oluyor da evcil hayvanlar ve çiftlik hayvanları arasında böyle bir ayrım yapabiliyoruz?”

Fotoğraf: Jan Vanljken / fhochdrei.org

‘HIDDEN – Tiere im Anthrophozän’ adlı sergi, Waldemarstraße 17, Berlin adresindeki ‘f³ – freiraum für fotografie’ adlı mekânda 8 Nisan’a kadar Çarşamba-Pazar günleri arasında saat 13.00’den 17.00’ye kadar görülebilecek. Ayrıca sergi kapsamında adının projeden alan HIDDEN: Animals in the Anthropocene kitabı da satışa sunulacak.

Fotoğraf: Gav Wheatley / fhochdrei.org

Serginin biletleri, yetişkinler için 5€, indirimli 3€. Biletler sadece online satın alınabiliyor.

Sergi ve sergi kapsamında gerçekleştirilecek turlar ve fotoğraf konuşmaları hakkında daha fazla bilgi almak için müzenin internet sitesi ziyaret edilebilir.