5. geleneksel Aksa Fotofest yarışması sonuçlandı

Aksa Enerji’nin bu yıl beşincisini düzenlediği Aksa Enerji Kıbrıs Fotofest yarışması sonuçlandı. Yarışmada dereceye giren fotoğraflar online sergilenecek.

KRONOS 26 Aralık 2020

Aksa Enerji’nin bu yıl beşincisini düzenlediği Aksa Enerji Kıbrıs Fotofest yarışması sonuçlandı. Aksa Enerji’nin faaliyet gösterdiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) fotoğraf sanatını yaygınlaştırmak ve desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmada bu yıl rekor sayıda eser yarıştı.

Yarışma kapsamında kazananlara toplamda 13 bin TL’lik ödül dağıtıldı. 2 kıta ve 5 ülkede enerji santralleri bulunan ve bulunduğu coğrafyalarda sosyal ve toplumsal projeler geliştiren Aksa Enerji’nin her yıl isim sponsorluğunu üstlendiği Fotofest yarışmasının beşincisi tamamlandı.

Bu yılki teması “İnsan Portreleri” ile “Sağlık ve Umut” olarak belirlenen yarışmada, profesyonel ve amatör fotoğraf sanatçıları renkli ve siyah-beyaz eserleriyle katıldı. Geçen yıllara göre katılımda rekor artış yaşanan yarışmada 208 fotoğraf sanatçısı 1071 eser ile yarıştı.

Mehmet Karaca “Merhametli Anadolu Kadını

Jürinin değerlendirmesi sonucunda, Mehmet Karaca “Merhametli Anadolu Kadını” isimli eseriyle, İmge İldem ise “Hayata Sarıl” isimli eseriyle Sağlık ve Umut kategorisinde başarı ödülüne layık görüldü. İnsan Portreleri kategorisinde ise Gökhan Gökberk “Queen”, Ahmet Harmancı ise “Sinek” isimli eserleri ile 2’şer bin TL’lik başarı ödülü kazandı. Bu yılki 5 bin TL’lik Aksa Özel Ödülü ise “Aksaçlı” isimli eseriyle İnsan Portreleri kategorisinde yarışan Mehmet Çimenli’nin oldu.

YARIŞMADA DERECEYE GİREN ESERLER ONLİNE SERGİLENECEK

İki farklı temada toplam 1.071 fotoğrafın yer aldığı yarışmada kazanan eserler, Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle online sergilenecek. Yarışmada dereceye giren tüm eserler 25 Aralık 2020 tarihi itibarıyla www.aksaenerjikibris.com adresinde sergilenecek ve dileyen herkes siteyi ziyaret ederek fotoğrafları ücretsiz olarak görebilecek.