Ayasofya’da turistlerin yerini “yerli” selfie ziyaretçileri aldı

Ayasofya, 86 yıl sonra yeniden ibadete açıldı. "Açıldı da ne oldu?’’ diye merak edip yola çıkanlar "turistlerin" yerini meraklı ve heyecanlı "yerli" ziyaretçilerin aldığını gördü.

BURAK MERT 26 Temmuz 2020

Danıştay kararının ardından Ayasofya, 86 yıl sonra yeniden ibadete açıldı. “Açıldı da ne oldu?’’ diye merak edip yola çıkanlar “turistlerin” yerini meraklı ve heyecanlı “yerli” ziyaretçilerin aldığını gördü.

Açılıştaki “VİP cemaat” arasına giremeyen çoğunluk, bu tarihi ana tanıklık etmek için akın akın Sultanahmet’e gelmeyi sürdürüyor.

Ancak o noktaya en önemli ve pratik ulaşım aracı olan tramvay seferlerinin Beyazıt Meydanı’nda son bulması homurtulara neden oluyor. İzdihamı önlemek amaçlı valilik kararını CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygulaması sanan vatandaşlar duruma bilinçsizce tepki gösteriyor.

24 saat aralıksız ibadete açık tutulan cami, yoğunluk nedeniyle belli kurallara göre ziyaret edilebiliyor. Buna göre; vakit namazlar için içeri alınan sınırlı sayıdaki vatandaşlardan sonra kapılar kapatılıyor. Avluya kurulan dev ekranlardan dışardaki kalabalık için namaz canlı olarak yayınlanıyor.

Ayrıca dışındaki sürelerde ise ziyaretçiler onar dakika arayla gruplar halinde içeri giriyor. Girişte başka dikkati çeken detay ise kapıların açılmasıyla akıncı edasına bürünen ziyaretçiler, tekbirlerle koşar adım içeri hücum ediyor ediyor. 1453’teki fetihten günümüze değişen çok şeyin arasında en belirgin olanıysa havalanan ellerde kılıcın yerini cep telefonlarının alması!

İçeri girer girmez ilk yapılan şey cep telefonlarıyla ortam bütün detaylarıyla kaydedilip sözde fetih kayda geçiriliyor! Gerekli görüntüler alınıp, selfiler çekildikten sonra namaza duruluyor. Tartışma konusu olan fresk ve resimli mozaikler namaz sırasında ‘yelken perde’ sistemiyle kapatılıyor.

Eski kilisede çan yok; ancak Türkiye’nin farklı illerinden gelerek ‘Yeni Ayasofya Turizmi’ni hayata geçiren vatandaşların, korona günlerinde omuz omuza sosyalleşmesi “tehlike çanlarının” habercisi gibi duruyor!

Görülüyor ki, ileriki zamanlarda ülke genelinde ezanlarla birlikte dalga dalga selaların okunması kaçınılmaz olacak!