Her ânı fotoğraflamak hafızaya zararlı mı?

Uzmanlar, her ânı fotoğraflamanın hafızaya zarar vereceğini söylüyor. Zomorodi'nin tavsiyesi şu: “Her ânı hatırlamak istiyorsanız, fotoğraf çekmemeye çalışın.”

GÜLNUR HASESOĞLU 13 Haziran 2021

Gazeteci ve yazar Manoush Zomorodi, insanların teknolojiyle olan ilişkilerini araştırıyor. Zomorodi konu üzerine konuşmalar yaptı, yazılar yazdı. Yayımlanan “Her Ânı Hatırlamak İstiyorsanız, Fotoğraf Çekmemeye Çalışın” başlıklı yazısında ise her anı fotoğraflamanın insan hafızasına zararlı olabileceğini söylüyor. Makalede fotoğraflama ve hafıza ilişkisi ile ilgili örnekler veriyor.

FOTOĞRAF ÇEKMEK HATIRLAMAYI ZORLAŞTIRIYOR

Zomorodi’nin fotoğraflama ve hafıza ilişkisi ile ilgili verdiği örneklerden biri Fairfield Üniversite’sinde psikoloji profesörü plan Linda Henkel’in öğrencileri üzerinde yaptığı bir çalışma. Henkel, öğrencileriyle birlikte bir müzeye giderek öğrencilerden müzedeki bazı nesneleri fotoğraflamalarını ve gözlemlemelerini istiyor. Profesör Henkel ertesi gün öğrencilerin ilgili nesneleri ne kadar hatırladıklarını ölçüyor. Öğrencilerin hatırladıkları nesnelerdeki detay özellikleri soruyor. Ancak öğrenciler belirli görsel ayrıntıları hatırlayamıyor.

BEYİN ANI YAKALAMIYOR, ONUN İŞİNİ KAMERA YAPIYOR

Zomorodi, Profesör Henkel’in şu cümlelerine yer veriyor: “Bir şeyin fotoğrafını çektiğinizde, sizin için hatırlaması için kameraya güveniyorsunuz. Aslında, ‘Tamam, bunu daha fazla düşünmeme gerek yok kamera olayı yakaladı’ diyorsunuz. Bu deneyimleri hatırlamanıza yardımcı olacak ayrıntılı veya duygusal türde işlemlerle uğraşmıyorsunuz, çünkü bunu kameranıza devrettiniz.”

BİR KİŞİ FOTOĞRAFIN İÇİNDE DEĞİLSE YAŞANAN ANI DAHA İYİ HATIRLIYOR

Linda Henkel’in bir başka yaptığı çalışmada ise insanların fotoğraf çekilirken, fotoğrafın içinde olup olmamalarının yaşanan olayı hatırlamalarında etkisi olduğunu söylüyor. Henkel, görüntünün içinde olan birinin yaşanan andan daha çok uzaklaştığını belirtiyor. Ancak, görüntünün içinde olmayan birisi yaşanan anı kendi gözleriyle tekrar yaşadığı için daha çok hatırlamış oluyor.

FOTOĞRAFA ZOOM YAPILMASI HATIRLAMAYI SAĞLIYOR

Profesör Henkel’in bir diğer çalışmasına göre ise insanlar fotoğraf çekerken, çektikleri nesnelere zoom yaparak bazı kısımlarına yakınlaştırdıklarında çekilen anı hatırlamak daha kolay oluyor. Çünkü bu şekilde insanlar çektikleri nesneye ve ana ekstra dikkat etmiş oluyor.

“TELEFONUNUZ YERİNE BEYNİNİZİ KULLANIN”

Zomorodi yazısında, “Telefonunuz yerine beyninizi kullanın. Sizden başka kimse orada olup bitenleri ‘beğenmeyecek’” diyor.